-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: јули 10, 2018

Coca-Cola направи лименки кои ја менуваат бојата во зависност од температурата на тој што...

Coca-Cola летово во Турција лансираше линија лименки кои ја менуваат бојата. Термохроматското мастило овозможува дизајнот на лименката со газираниот пијалак да ја менува бојата...

Starbucks нема да користи пластични цевки од 2020

Познатиот ланец на кафетерии Starbucks најави дека најдоцна до 2020 ќе ги исфрли од употреба пластичните цевки од своите продавници ширум светот, пренесува CNN Со...

Музејот на виното во Демир Капија меѓу топ дестинации на туристите

Музејот за вино во Демир Капија е интересен за домашните и за странските туристи, изјавија проект менаџерот Звонимир Будимировиќ и кустосот Цветанка Митрева, информирајќи...

30 дечиња добијa фудбалски стипендии од Телеком

Заврши првата фаза од потрагата по фудбалски таленти на Македонски Телеком 30 дечиња добијa стипендии во Академијата за фудбал „Вардар“. Македонски Телеком го организираше изборот...

Над милион патници патувале преку аеродромите во Скопје и Охрид за половина година

Еден милион, 41 илјадa и 583 патници (1.041.583) патуваа преку Меѓународниот Аеродром Скопје и охридскиот аеродром Свети Апостол Павле, во првите шест месеци од...

Пет индустрии кои најбргу ќе растат во блиска иднина

Иако иднината не може да се предвиди, може да се разгледа моменталната ситуација во индустриите во светот и да се предвиди каде може да...

Hrvatski Telekom прв воведува 5G технологија во Хрватска

Технологијата 5G повеќе не е нешто за што зборуваме во теорија или се применува во контролираи услови. Hrvatski Telekom реализираше 5G функционалност во реални услови...

Кит направен од 5 тони пластичен отпад се појави на канал во Бриж

Пет тони пластичен отпад беше извлечен од океан и претворен во "Китот на Бриж", односно масивна скулптура која има за цел да ги поттикне...

ЕВН Македонија денеска го одбележува раѓањето на Никола Тесла

ЕВН Македонија денеска ќе го одбележи денот на раѓањето на научникот и пронаоѓач Никола Тесла. Денот ќе се прослави во првиот изложбен центар за електрична...

Научници од Харвард се на чекор до универзална вакцина против ХИВ

Научници од Харвард  се надеваат дека конечно се блиску до создавање вакцина против ХИВ, 35 години по стартот на епидемијата. Тестирањето утврди дека новиот...

НАЈПОПУЛАРНИ