12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: јули 19, 2018

Седум вештини кои им се потребни на вашите деца за да преживеат во модерниот...

Образованието можеби е пасош до иднината, но се чини дека училиштата не успеваат децата да ги научат на некои од најбитните животни вештини. Експертот...

Tip of the Week-Станување од кревет

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Само 10% од домаќинствата во Македонија со деца имаат софтвер за родителска контрола

Само 10,1 процент од домаќинствата во Македонија со малолетни лица имаат инсталирано софтвер за родителска контрола, покажува денеска објавениот Извештај на Агенцијата за електронски...

По астрономската казна од ЕУ, Android можеби нема да биде бесплатен

Откако Европската комисија му изрече казна од 4,34 милијарди евра поради нефер однесување во контекст на пласирањето апликации за корисниците на паметни телефони, стигнуваат...

Длабоко под површината на Земјата има милијарди тони дијаманти

Под површината на Земјата се наоѓа огромно богатство од неколку милијарди тони дијаманти, соопштија научници од престижниот Институт за технологија на Масачусетс. Меѓутоа, истражувачите...

Rolls-Royce направи робот-лебарка кој ќе ги поправа моторите на авионите

Со намера да го револуционизира начинот на кој се одржуваат и се поправаат моторите, компанијата Rolls-Royce направи минијатурен робот0лебарка, кој ќе може да се...

Францускиот малопродажен синџир Auchan воведе гласовен асистент за избор на вино

Во соработка со Google Home францускиот малопродажен синџир Auchan го лансираше првиот гласовен четбот асистент за вино и храна, кој купувачите ќе ги советува...

Падна вредноста на акциите на Тесла поради коментарот на Илон Маск

Вредноста на акциите на американскиот производител на автомобили Тесла драстично се намали и тоа поради коментар на извршниот директор Илон Маск. Инвеститорите во компанијата не...

ЕУ го казни „Гугл“ со рекордни 4,3 милијарди евра

Европската комисија потврди дека „Гугл“ ќе треба да плати рекордни 4,3, милијарди евра казна за прекршување на правилата за конкуренција на ЕУ. Најавата беше очекувана...

Седум интернет-пребарувачи кои ја штитат вашата приватност

Google и Bing се најпопуларните веб пребарувачи, но не стојат добро кога е во прашање заштитата на приватноста затоа што рутински ги собираат вашите...

НАЈПОПУЛАРНИ