12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: јули 24, 2018

Qualcomm ја претстави првата 5G антена за мобилни телефони во светот

За да може мрежата 5G да функционира на мобилните уреди потребни се многу компоненти, меѓу кои нови модеми и нов хардвер за вмрежување. Компанијата...

Новиот безжичен полнач на Samsung истовремено ќе полни два уреди

Samsung планира да претстави безжичен полнач кој ќе може истовремено да полни два уреди - паметен телефон и часовник Galaxy Watch. Фотографијата од полначот...

Истражување: Урбаните зелени површини се природен лек за депресија

Едно неодамнешно истражување покажа дека симптомите на депресија може да се ублажат кај сите луѓе кои имаат пристап до зелени површини. Истражувачи од Филаделфија...

ИКЕА отвора мала градски продавници

Шведската компанија за мебел „IKEA“ ќе отвори продавници во мали градови во Велика Британија, специјализирани за кујнски мебел и производи, како гардероби. Значи, компанијата ќе...

Кинескиот холдинг Hisense официјално стана сопственик на Gorenje

Кинескиот холдинг Hisense официјално стана сопственик на словенечката компанија за бела техника Gorenje. Сега компанијата Hisense поседува 95,42% во сопственичката структура на компанијата за...

До 2030 година 72 милиони нови домови ќе користат соларна енергија

Како што климатските промени го менуваат начинот на кој живееме и не принудуваат да размислуваме како нашиот животен стил влијае врз планетата, се повеќе...

Oбјектот на фабриката „Маја“ во конкуренција за награда во САД

  Објектот на фабриката за полнење вода „Маја" во Македонија, архитектонско дело на Александар Карангелов е во конкуренција на индустриски објекти за наградата Architizer A+...

Тедески ја продаде Nevа, под чија капа се познатите козметички брендови Rosal, Plidenta и...

Групацијата Atlantic и компанијата Magdis од Загреб потпишаа договор за купопродажба на компанијата Neva, која е носител на производната програма за комзетика на Atlantic,...

Како правилно да негувате тенка и кршлива коса?

Генетика, неправилна нега, лоша исхрана – сите овие работи можат да резултираат со тоа да имате тенко и кршливо влакно. Токму ваквата коса знае...

НАЈПОПУЛАРНИ