19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 4, 2018

Овие три прашања му помагаат на шефот на Amazon да ги вработи најдобрите луѓе

Изминатиот период за Amazon и неговиот основач и извршен директор, Џеф Безос, беше фантастичен - акциите на компанијата и пазарната вредност постојано растат и...

Google подготвува цензурирана верзија на пребарувачот за кинескиот пазар

Кина е позната по својата цензура на Интернет. Многу мобилни апликации кои слободно се користат во остатокот од светот во Кина, едноставно, не се...

Twitter и Facebook изгубија една петтина од вредноста

Twitter и FacebookTviter изгубија една петтина од својата пазарна вредност по соопштувањето на разочарувачките податоци за порастот на бројот на корисници. Акциите на Twitter...

Water Walker е лична теретана под вода

Подводната лента за трчање Water Walker ќе го однесе вашето вежбање буквално до нови длабочини. Ваквиот начин на вежбање создава многу помал притисок врз...

Уште три уреди на Motorola добија Android Enterprise Recommended сертификат

Moto g6, moto g6 play и moto z3 play веќе се дел од Android Enterprise Recommended (AER). AER е водечка програма на Google која...

Taзе брачните парови можат да испратат плакета со нивните имиња во вселената

Небото повеќе не е граница за заљубените кои бараат необични начини да го одбележат бракот. Една јапонска компанија сега на нововенчаните им нуди да...

Некои апликации ја „јадат“ батеријата на телефонот, но има решение

Батеријата на паметниот телефон се празни побрзо од вообичаено? Можеби проблемот е некоја од следните апликации. Poslovni Dnevnik направи листа со апликации кои ја празнат батеријата...

Најголемата хрватска туристичка компанија Valamar Riviera ќе ја забрани употребата на пластични сламки

Најголемата хрватска туристичка компанија се приклучи на еколошката акција за заштита на околината која неодамна во своите хотели, ресторани и барови ја стартуваа најголемите...

Мало парче земја, обоено во виолетово. Ова е македонската органска лаванда!

На 700 метри надморска височина на висорамнината Витачево  во близина на Кавадарци се наоѓа овој рај кој што го гледате на фотографиите. На површина...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....