25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 5, 2018

Јапонци направија технологија за да ги будат заспаните работници на работа

Јапонските канцелариски работници наскоро повеќе нема да можат да се опуштаат на работа затоа што нов технолошки систем ќе може да ги детектира „спијачите“...

Новата продавница на Apple во Милано се наоѓа под земја, а над неа има...

Компанијата Foster + Partners ги откри фотографиите на најновата продавница на Apple во Милано. Продавницата е направена според концептот на Town Square и во...

Се враќа најпознатиот вонземјанин од малите екрани!

Компанијата Ворнер Брос размислува за повторно оживување на култниот ТВ лик од осумдесетите години од минатиот век, смешниот и необичен вонземјанин Алф, пренесува B92. Евентуалната...

Супер-колачите на „Виталиа“ со Брајова азбука

„Виталиа" се погрижи на амбалажата на своите најнови производи, Super cookies, да биде испишан со Брајовата азбука. Како што истакнаа од компанијата, „Виталиа" продолжува со...

Една третина од домаќинствата немаат автомобил, пад кај автомобилските кредити

Бројот на автомобили во Македонија е во постојан раст, но сепак повеќе од една третина од домаќинствата во Македонија во 2017 година не поседувале...

WhatsApp откри кому ќе му го наплаќа користењето на апликацијата

Апликацијата на Facebook за размена на пораки WhatsApp ќе почне да им наплаќа на компаниите за праќање маркетиншки или кориснички пораки откако социјалната мрежа...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....