19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 8, 2018

ВИДЕО: Овие автономни трактори се иднината на земјоделството

Компанијата CNH Industrial на јавноста и покажа како ќе изгледа иднината на земјоделството. Компанијата ја претстви својата технологија за автономни трактори на двете верзии...

Snapchat изгуби милиони корисници поради редизајнот

Директорот на Snapchat, Еван Шпигел, се надеваше дека редизајнот на апликацијата ќе ги привлече огласувачите на платформата и подобро ќе ги пласираат рекламите за...

Huawei Next Image: вредни награди за најдобрите мобилни фотографии

До 20 август можете да се пријавите на натпреварот Next Image, кој од 9 јули го стартуваше Huawei. За помалку од еден месец веќе...

ЕУ бара мобилните телефони да имаат ист полнач за да се намали електронскиот отпад

Европската унија повторно го покрена прашањето за воведување на ист полнач за мобилни телефони од различни производители. Тоа значи дека Андроид и Ајфон телефоните...

Прво возење со автобус без возач во Виена

Во рамки на програмата „Мобилност на иднината”, поддржана од австриското Министерство за сообраќај, по тримесечни интензивни подготовки во Виена се одржа и успешно заврши првото...

Битолска млекара го збогати своето портфолио на производи, ново екстра кравјо кисело млеко

  Најголемиот производител на млеко и млечни производи во Македонија – Бимилк го збогатува своето портфолио на кисело-млечни производи со уште еден освежителен вкус за...

Утре е светската промоција на Samsung Galaxy Note 9

Најновиот модел од серијата Galaxy Note на Samsung ќе биде претставен утре (9 август) на настан кој ќе се одржи во Бруклин, Њујорк, а ќе може...

 Нови награди за македонските вина

Вината на „Тиквеш", „Домен Лепово", „Стоби" и „Шато Камник" освоија високи награди на меѓународните вински натпревари што се одржаа минатиот месец во Италија и...

Групацијата Балфин и Комерцијална банка АД Скопје ја преземаат Тирана банка од Пиреус банка

Групацијата Балфин и Комерцијална банка АД Скопје со задоволство објавуваат дека потпишале обврзувачки договор со Пиреус банка за купување на акциите на Тирана банка....

Овој мал електричен автомобил се „растегнува“ за да собере повеќе патници

Веќе сме виделе електрични автомобили за само еден патник. Димензите на таквите автомобили се совршени за маневрирање низ урбаните средини. Сепак, што се случува...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....