12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: август 16, 2018

Превисоката цена го уништи повратот на Пони велосипедите

Новиот Пони требаше да се продава во Словенија, Хрватска и Србија по цена од 329 до 789 евра, но на пазарот има многу поевтини...

Норвешка доби робот – поштар

Ова е првиот робот од ваков тип во земјата, а доставен е пред три дена од САД   Норвешката пошта го претставила својот прв робот за...

Tip of the Week: Презентација на самите себе

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Бектеши: Над 120 компании добија финансиска поддршка за подобрување на конкурентноста

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на прес-конференција информираше за реализацијата на дел од мерките за поддршка на мали и средни претпријатија, како дел од...

Сити Банка ја награди Комерцијална банка како најдобра во меѓународните плаќања

Како признание за брзината и квалитетот на меѓународните плаќања во долари и оваа година Комерцијална Банка АД Скопје е добитник на Best Performance STP...

Македонците јадат помалку од еден килограм сладолед годишно, Европејците шест!

 Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладолед. Статистиката покажува дека во минатата година едно домаќинство во Македонија просечно купувало и трошело по...

Пет германски градови влегуваат во сообраќаен проект за намалување на загадувањето

Германската влада претстави проект за почист воздух во градовите, кој вклучува подобар јавен транспорт, објави неделава Министерството за сообраќај и врски Во проектот се вклучени...

Се плашите да останете без мобилниот телефон? Проверете дали имате номофобија

Номофобијата претставува страв да не останеме без мобилниот телефон или без сигнал на нашиот уред. Ви звучи познато, нели? Оваа фобија за првпат официјално се...

Саудискиот државен инвестициски фонд сe интересира за Tesla?!

Државниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија (PIF) понуди план со кој би бил дел од инвестициската група која ќе ја приватизира Tesla Илон Маск официјално...

Наместо бурма, пирс со форма на прстен

Во светот се појави еден сосема неочекуван тренд, кој зема се поголем замав. Уметноста на дупчење на делови од телото и поставување украси се...

НАЈПОПУЛАРНИ