19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 18, 2018

ВИДЕО: Turtlebox е најгласниот звучник во светот за на отворено

Turtlebox е ултимативен звучник за на отворено кој има доволно волумен за каква било средина. Бидејќи не може да се најде звучик кој кога ќе...

Амазон и понатаму е лидер на пазарот на паметни звучници

Strategy Analytics го објави најновиот извештај кој се однесува на пазарот на паметни звучници. Амазон и понатаму е лидер на овој пазар благодарение на...

Шест безвременски совети од Хенри Форд, Рокфелер, Бенџамин Френклин…

Има причина зошто овие историски личности постојано се споменуваат во театрите, телевизија и на фимови и стотици години по нивното време - тие се...

Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola ја донираа 12-тата „Coca – Cola Активна зона“ во...

= Кавадарци денес ја доби својата „Coca-Cola Активна зона“, а кавадарчани им се придружија на илјадниците граѓани што веќе уживаат во единаесетте атрактивни „Coca-Cola“...

Пристигнува Apple Car?!

Идната инвестиција на Apple е во Apple Car, тврди Минг-чи Куо, технолошки аналитичар чие мислење во IT-светот е многу почитувано Куо, кој моментално работи за...

Грант од два милиона евра за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

Градинки, училишта, општински згради и други јавни објекти во општините ќе може самите да произведуваат струја од фотонапонски системи, кои ќе им бидат доделени...

Компанијата „Биоплант“ го донесе гоџи-моќното овошје од Тибет и во Македонија

  Енергичен и полн со позитивна енергија, Ванчо Зрнцев, сопственикот на компанијата „Анима“, успешно и истовремено води четири бизниси. „Не знаете колку работи имам направено...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....