30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: август 20, 2018

ВИДЕО: Овој мебел се контролира со гласовни команди

Навистина е проблем за луѓето со инвалидитет да пристапат до некои згради или кога се обидуваат да готват или да работат во градина. Инспириран...

Саудискиот фонд наместо Teslа ја презема Lucid Motors

Јавниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија би требало да инвестира милијарда долари во компанијата за производство на електрични автомобили Lucid Motors, пренесува Ројтерс Новиот инвестициски потфат...

Pepsi купи израелска копанија за газирани пијалоци за 3,2 милијарди долари

Пепси денеска информираше дека ќе ја купи израелската компанија за домашни апарати за газирани пијалоци СодаСтрим, за 3,2 милијарди долари, јави новинската агенција ДПА. –...

Сугарески: Автопатот Миладиновци-Штип готов до крај на септември

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува до крај на септември или почеток на октомври да биде завршен автопатот Миладиновци-Штип, со евентуално мало...

Дигиталните платформи некогаш и денес: Како да се задоволат потребите на читателите на портали?

На панелот “New world order: Како да се произведе содржина за дигиталната ера?“ преставниците на клучни медиуми ќе зборуваат за специфичностите за производство и...

Германија ги забранува детските паметни часовници

Телекомуникацискиот регулатор во Германија ги нарекува паметните часовници "системи за неавторизирано емитување пораки"  Германската Сојузна агенција за мрежна дејност (BNetzA) забрани продажба на паметни часовници...

Од полноќ нови цени на горивата

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,28%, одлучи Регулаторната комисија за енергетика Малопродажните цени на бензините...

Tинејџер го хакнал “Apple” и украл 90 GB податоци

Еден тинејџер од Австралија е обвинет за хакирање на мрежата на “Apple” и кражба на интерни податоци од компанијата. Како што пишува “The Age”, 16-годишниот...

Македонските потрошувачи сакаат органска храна, но се плашат од измами

Само 0,56% од обработливото земјиште во моментов отпаѓа на растително органско производство, а проекциите до 2020 година, согласно Стратегијата за рурален развој, се четири...

ВИДЕО: Овој автомобил има тркала како нозе на пајак и се движи по секаков...

Swincar Spider e најиновативниот електричен теренец на денешницата, автомобил кој може да се искачи буквално на секаков терен. Возилото е неверојатeн концепт на четири тркала...

НАЈПОПУЛАРНИ