28 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020
Почетна 2018 август

Месечни Архиви: август 2018

Media Innovation Forum – почеток на нова етапа во историјата на македонските медиуми

Скопје на 19-ти Септември ќе биде домаќин на Media Innovation Forum, настан кој ќе има за цел еднаш годишно да го собере на едно место најдоброто...

Законски измени за посилен влез на инвестиции од бизнис ангели во македонските фирми

На Форумот за афирмација за потребата од институционално регулирање на финансирањето преку моделот на „бизнис-ангели”, кој се одржа денеска, учествуваа и вицепремиерот за економски...

ВИДЕО: Новата реклама на ИКЕА потсетува дека животот не треба да се подреди на...

Немањето време е  честo во денешниот свет на бизнисот. Многу луѓе тешко успеваат да најдат денови за одмор, работат и за викенди и се...

Google две години анализираше 180 тимови – најдобрите ги имале овие 5 карактеристики

Google сакаше да знае зошто некои тимови во компанијата се поуспeшни од другите. Пред оваа студија, како и многу други организации, од Google верувале...

Овој јавен тоалет се појавува само ноќе, а дење се сокрива под земја

Ова е Urilift Combi. Urilift е тоалет кој „изникнува“ од земја, а е поставен во Амстердам, Холандија. Бидејќи ноќе нема многу отворени јавни тоалети,...

Sony ја претстави најбрзата SD картичка во светот

Sony ја претстави својата најнова иновација на полето на складирање податоци - UHS-II SD картичката од новата серија SF-G TOUGH, која комбинира најголема брзина...

Најпознатата апликација за временска прогноза AccuWeather сега ќе советува каде да шетаме во зависност...

Препораките за посета на места не го земаат предвид времето надвор. Впрочем, кој сака да оди во посета на некој парк ако надвор почне...

Tip of the Week- Моќ на убедување

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Технолошко-металуршкиот факултет организира меѓународен настан за современи материјали и технологии

Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј”  во Скопје, во периодот од 2-7 септември 2018 година ќе биде домаќин и организатор на II-та...

LG го претставува првиот 8K OLED телевизор во светот

LG на саемот IFA 2018 во Берлин ќе го претстави првиот 8K (7680x4320) OLED TV во светот. Овој 88-инчен 8K LG OLED телевизор ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ