-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 17, 2018

Завршувањето на автопатот Миладиновци-Штип одложено за ноември

За 15-тина денови се пролонгира крајниот рок за изградбата на автопатската делница Миладиновци –Штип. Градежните работи се во финална фаза и по автопатот веќе...

Македонски Телеком го изведе првото 5G демо во Македонија

Измерена брзина на мобилната мрежа за над четири пати поголема од 4G брзините. Телеком се подготвува за комерцијалниот старт на 5G Денес, во Скопје, Македонски Телеком...

Француска компанија направи „вселенско шампањско“

Познатиот француски производител на шампањско Mumm Champagne доби оригинална идеја да произведе шампањско кое ќе им овозможи на идните астронаути и вселенски туристи да...

Поради најпопуларните видеоигри во светот се распаѓаат и бракови

Зависноста од дроги, алкохол и коцкање со години е една од најчестите причини за оддалечување на брачните партнери еден од друг и развод, а...

Холандија ја доби првата велосипедска патека во светот направена од рециклирана пластика

Во Холандија беше пуштена во употреба првата велосипедска патека во светот целосно направена од рециклирана пластика, што има за цел намалување на милионите тони...

Камчев: Со ЕУ, државата и сите ние ќе добиеме десеткратно повеќе придобивки од она...

Еден од најбогатите Македонци, бизнисменот Орце Камчев го поддржува референдумот за името, потенцирајќи дека договорот со Грција е најдобрата можност која ни се укажала...

Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи да ги зголеми цените на бензините и дизелот за 0,5 односно за 1,50 денари за литар. Малопродажната цена на...

Роботите до 2025 година ќе вршат повеќе работи од луѓето

Роботите најдоцна сдо 2025 година ќе вршат 52% од постојните работи, што е речиси дупло повеќе од сега, покажа најновот истражување на Светскиот економкси...

НАСА лансираше вселенски ласер со кој ќе го следи топењето на мразот

НАСА во саботата го лансираше својот најнапреден ласер досега, ICESat-2. Ласерот вреди 1 милијарда долари, а има задача да го мапира топењето на мразот...

Седмо издание на конференцијата за дигитални комуникации AllWeb: Дигиталната трансформација клучна за бизнисот

Дигиталната трансформација претставува процес на зголемена употреба на дигитални алатки и технологии од страна на една организација (компанија) со цел да се изврши коренита...

НАЈПОПУЛАРНИ