-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 24, 2018

За првпат во Македонија професор Јана Клопчевска презентираше накит кој се јаде!

Alfazet-M ја отвори својата канцеларија во Скопје. Оваа македонско-белгиска софтверска компанија за високо сигурносни системи и интелегентни решенија за идентификација и евиденција на работно...

Промоција на новиот парфем Јоy by Dior, мирисот на радоста

Во Скопје се одржа официјалната промоција на новиот парфем од куќата на Dior, Јоy by Dior Гостите кои беа поканети на настанот, имаа можност први...

 Jугоисточна Македонија има најголемо учество во бруто-додадената вредност во земјоделството

Најголемо учество во креирањето на бруто-додадената вредност во земјоделството има Југоисточниот регион со 29,7 отсто, покажува статистиката.  По него следува Пелагонискиот со 22,1 отсто, додека...

Овие иновативни тули го чистат загадувањето од воздухот

Загадувањето на воздухот е голем проблем во многу градови, а како резултат на тоа постојано се бараат решенија за проблемот. Изминатите години дизајнерите почнаа...

МЕПСО вложува 4,6 милиони евра во трафостаницата „Дуброво“

МЕПСО започна со модернизација на трансформаторската станица „Дуброво“ при што ќе биде заменета со нова опрема што е во функција од 1977 година до...

Facebook идната недела ќе го претстави својот паметен звучник

Facebook идната недела на јавноста треба да и ги претстави ссвоите паметни зучници. Звучниците на Facebook веројатно ќе се викаат Portal и ќе ги има...

Која земја има најбрз, а која најбавен Интернет во светот?

Сајтот cable.co.uk направи опсежно истражување на брзината на Интернетот во 200 држави од целиот свет и повеќе од 163 милиони тестови на брзината на...

Porsche престанува да произведува дизел возила

Како прв германски производител на автомобили, Porsche престанува да произведува автомобили со мотори на дизел, соопштија вчера од компанијата. „За Porsche, кој е познат како...

Луксузниот моден бренд Versace наскоро излегува на берза

Компанијата Versace деновиве ќе објави дека оди во продажба, пишува италијанскиот весник Corriere della Sera повикувајќи се на неименувани извори. Донатела Версаче, уметнички директор...

Форум „Како да се подобри бизнис опкружувањето во Македонија“

Форум на тема „Како да се подобри бизнис опкружувањето во Македонија – општествени и економски промени“ ќе се одржи денеска во Битола. Ќе се...

НАЈПОПУЛАРНИ