1.2 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 25, 2018

Илон Маск покажа како ќе изгледа алфа базата на Марс

Илон Маск покажа како ќе изгледа базата на SpaceX на Месечината. Маск ги објави фотографиите во „твит“ наречен „Марс алфа база“. На фотографиите се...

Linkedin анализираше 3.000 огласи за работа и направи водич како да се вработите во...

Во обид да се откријат тајните за вработување во една од најдобрите стартап компании, LinkedIn проучуваше повеќе од 3.000 огласи за работа. Преку своето...

Роботски панталони ќе им помагаат на луѓето да се движат

Тим од научници од Универзитетот на Бристол претстави прототип на роботски панталони, кои еден ден би можеле да им помагаат на луѓето со инвалидитет....

Основачите на Instagram ја напуштаат компанијата

Соосновачите на Instagram, Кевин Систром и Мајк Кригер, денес дадоа оставка од компанијата за споделување фотографии, пренесува The Verge. Веста најпрвин ја објави New...

Јуниор програмата на ИФФК „Браќа Манаки“ под покровителство на Бимилк

Во рамки на Јуниор програмата на 39-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржува од 22 до 29 септември...

Самсунг ги претстави новите Galaxy J6+ и Galaxy J4+ паметни телефони  

Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) ги најави најновите членови на Галакси Ј (Galaxy J) серијата – Самсунг Галакси Ј6+ (Samsung Galaxy J6+)...

Научници направија „марсовски“ бетон

Интересот за одење на Марс е се поголем. Разни вселенски агенции почнаа да ги анализираат проблемите на кои би наишле при една таква мисија,...

Три нови медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Винарската визба „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ се закитија со уште еден златен и два сребрени медали на годинешното јубилеjно петнаесетто издание на светски реномираниот...

Грчките даночни служби со дронови откриваат затајување данок

Грчките даночни власти соопштија дека првпат користеле дронови со цел на островот Санторини да откријат сопственици на бротчиња кои носат туристи да го разгледуваат...

ВИДЕО: Со нов супербрз воз од Хонгконг до Кина се стигнува за само 14...

Во саботата беше пуштен во употреба првиот брз воз кој ја поврзува Кина со Хонгконг. Изградбата на возот траеше повеќе од осум години, а...

НАЈПОПУЛАРНИ