1.2 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 26, 2018

Утре ќе се објави нов повик од ИПАРД 2 програмата

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска од Пробиштип соопшти дека утре Платежната агенција ќе го најави вториот повик од ИПАРД 2...

Папата стана е-жител на Естонија

Естонија, која сама себе се смета за најразвиена дигитална држава во светот, вчера го прогласи папата Фрањо за е-жител. Претседателката Керсти Калјулаид на папата...

Јапонскиот вселенски мини-лифт лансиран во вселената

Концептот за вселенски лифт ега ќе биде испробан во реалноста откако викендов беа лансирани два сателити до Меѓународната вселенска станица. Експериментот е под надзор...

ИКТ индустријата бара поповолна даночна регулатива

Претставниците на проектот на УСАИД „Партнерство за подобра бизнис регулатива“ одржаа форум за подобрување на бизнис-климата во Македонија преку поттикнување на општествени и економски...

Потврдени повеќе од 60 говорници на седмиот самит Македонија 2025

Од 7 до 10 ноември во хотелот Мериот-Скопје меѓународната невладина организација Македонија2025 по седми пат ќе го организира годишниот самит Македонија2025 – динамична платформа за споделување...

Дестинација Македонија – најголемата кампања за патувања дома!

  Започна најголемата кампања за патувања во државава - Дестинација: Македонија, која ја реализира водечкиот сајт за групни попусти и воедно лидер во е-трговијата  Grouper.mk! Кампањата,...

Со 4К и 3Д технологија до побезбедни здравствени интервенции

„Брзо заздравување, помала болка, скратено време на хоспитализација, побрзо враќање кон секојдневниот живот и работа и подобри резултати во споредба со класичните хируршки методи,...

Белград забранува пластични кеси од 2020 година

Употребата на пластични кеси ќе биде забранета во Белград од 1 јануари 2020 година, одлучи Собранието на градот Заменик-градоначалникот Горан Весиќ рече дека причината за...

„Музика, не мобилни!“ – кампања на Македонската филхармонија

„Музика, не мобилни – исклучи го телефонот, вклучи ги сетилата“ е новата кампања на Македонската филхармонија, која што оваа институција ја почнува со првиот...

Еколошка јахта секој ден собира 5 тони пластика од океан и ја претвора во...

Неодамна беа претставени дизајните за нова еколошка јахта вредна 52 милиони долари, која ќе собира ластичен топад од океаните и ќе го рециклира. Горивото...

НАЈПОПУЛАРНИ