1.2 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 30, 2018

Шест сурови вистини за стартувањето сопствен бизнис кои ретко кој ги кажува

Питер Баскервил, сопственик на 30 различни компании од специјализирана трговија до фаст фуд и угостителство, откри неколку од најголемите митови за поседувањето мал бизнис,...

Ова е првиот електричен велосипед во светот кој се склопува за само една секунда

Gi FlyBike е создаден како реализација на една голема идеја: да се трансформира начинот на кој патуваат милиони луѓе во светот од дома до...

Печурки кои јадат пластика се најновото оружје во борбата со пластичниот отпад

Едно ново истражување на Кралските ботанички градини во Кју, Лондон, покажа дека печурките можат да го забрзаат разложувањето на пластиката од пластичниот отпад. Печурките...

Ова се најдобрите универзитети во светот

Списанието Times Higher Education ја објави годинашната листа World University Rankings за 2019 година. На оваа листа се вклучени повеќе од 1.250 универзитети од...

Alibaba го претстави својот робот Space Egg, кој ќе работи во хотелите во Кина

Alibaba наскоро ќе го пушти во употреба својот робот, кој ќе работи како собна послуга во кинеските хотели. Кинескиот гигант го претстави роботот Space...

Volkswagen планира да стане поефикасен и да заштеди 2,6 милијарди евра

Германскиот автомобилски бренд Volkswagen има за цел да ја подобри ефикасноста во работата со можност за заштеда на вкупно 2,6 милијарди евра до 2025...

НАЈПОПУЛАРНИ