19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 1, 2018

Ова е најголемиот 3Д печатач во светот

Ова е најголемиот 3Д печатач во светот. Толку е голем што може да направи една цела куќа. Се вика The Big Delta, а го...

Tip of the Week- Манипулација

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

ВИДЕО: Англија ќе засади 10 милиони дрвја во борба против климатските промени!

Обединетото Кралство, односно Англија ќе засади 10 милиони дрвја во борба против климатските промени, за да се залови испуштетниот јаглерод диоксид во атмосферата и...

НБРМ ја намали проекцијата за раст на македонската економија!

Корекција за растот на македонската економија од 3,2 на 2,3 проценти направи Народната банка на Република Македонија во есенската ревизија на макроекономските проекции споредено...

Холандија ја доби првата велосипедска патека во светот направен од рециклиран пластичен отпад

Првата велосипедска патека во светот направена од рециклиран пластичен отпад од океаните беше пуштена во употреба во Холандија како дел од пилот-програма за слични...

Финален регионален бизнис натпревар во Скопје, поддржан од Фондот на Западен Балкан

По заедничките натпревари во Белград и Сараево, победниците на проектот ЛИДЕР од Србија, Македонија и Босна и Херцеговина, по трет пат ќе ги презентираат...

Skopje Design Week по осми пат во ноември

Осумгодишното искуство кое го донесе македонскиот дизајн на едно поинакво ниво, основањето на меѓународната платформа за дизајнери – Balkan Design Network, собирањето на едно...

ВИДЕО: Apple го претстави новиот MacBook Air

Американскиот технолошки гигант Apple го претстави новиот модел на MacBook Air кој што сега пристигнува со познатиот „Ретина“ дисплеј. Освен „Ретина“ екранот, новиот MacBook Air...

„Фејсбук“ надмина 2 милијарди активни корисници

„Фејсбук“ објави во вторникот дека во моментов социјалната мрежа има над 2,27 милијарди активни корисници Компанијата, исто така, објави и дека во третиот квартал од...

Ова се мерките против загадувањето на воздухот од Глобалниот самит во Женева

На првиот Глобален самит за загадување на воздухот и здравство во Женева, експерти и владини претставници од целиот свет препорачаа решенија за глобалната епидемија...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....