7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Дневни Архиви: ноември 3, 2018

Маск ќе прави и електричен велосипед

Tesla во иднина покрај различните модели на автомобили и камиони, веројатно ќе произведува и електрични велосипеди, но не и електрични ромобили. „Мислам дека би можеле...

ИКЕА го менува концептот – ќе отвора мини-продавници

Шведскиот производител на мебел ИКЕА планира да отвори повеќе мали продавници во британските градови. Овој птоег следува по низата позитивни реакции на нивниот прв...

Технолошко чудо нa Huawei со шест камери, вештачка интелигенција и екран MagicSlidе

Honor Magic2 е новото чудо на инженерингот на Huawei, кое официјално беше претставено во Пекинг и ги подигнува паметните телефони на сосема ново ниво....

Холандски град воведе нов сообраќаен знак кој го насмеа целиот свет

Градот Спeјкенисе во близина на Ротердам во чест на „Летачкиот циркус“ на Монти Пајтон воведе духовито преминување улица. Имено, градот ги замени обичните сообраќајни...

Научниците предупредуваат: Недостигот од вода во иднина ќе доведе до војни во повеќе делови...

Научниците веруваат дека војните помеѓу луѓето во иднина ќе се водат за вода. Поради климатските промени и растот на популацијата на Земјата, водата станува...

Владата воведува дополнителен данок од 8 проценти за приходи над 90 илјади денари

Министерот за финансии Драган Тевдовски на прес-конференција во Владата најави реформа за праведен данок за подобрување на економијата и животот на граѓаните. Со неа...

Google дава 25 милиони долари за AI решение за светските проблеми

Google стартуваше светска кампања со која сака да го поттикне развојот на вештачка интелигенција која ќе реши некои од светските проблеми. AI Impact Challenge е...

South Central Ventures им помага на македонските стартапи кои сонуваат за светски успех

Ако се осмелувате да сонувате и да бидете различни, ако ја следите вашата визија, но и одговаратe на барањата на пазарот, ако сте упорни,...

ВИДЕО: Кина стана дом на највисокиот вештачки водопад во светот

Провинцијата Гижу во јужниот дел на Кина е дом на највисокиот вештачки водопат во светот. Неверојатната градба всушност е дел од зградата наречена Liebian...

Еден од најбогатите луѓе во светот ја откри тајната на успехот – се состои...

Тој е еден од најуспешните луѓе во светот. Иако потекнува од скромно семејство и кариерата ја започнал како учител по англиски јазик, каде што...

НАЈПОПУЛАРНИ