19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 12, 2018

Бизнис ангели инвестираат во млада хрватска компанија вредна 500.000 евра

Единаесет членови на Хрватската мрежа на бизнис ангели CRANE за гејминг студиото Hyperion ја обезбеди досега најголемата инвестиција. Тие одлучија да инвестираат во стартапот...

Кензо Такада и AVON со нов, неодолив мирис на позитивноста

   Avon Life Colour за НЕА и НЕГО е рефлексија на мотото на легендарниот јапонски дизајнер да се живее прекрасен живот Ноември, 2018 – Во...

THE BOSS IS BACK – премиера на новиот BMW X5 во Македонија

Оригиналниот BMW X модел, BMW X5 е помоќен, подинамичен, технолошки понапреден, но и поудобен од сите своите предходници Годината на BMW X моделот, достигнува уште...

Тринаесет познати маркетинг говорници доаѓаат на AllWeb во Скопје

Познати се имињата на сите тринаесет говорници кои во петок, 16 ноември ќе бидат дел од AllWeb, првата и единствена конференеција за дигитални комуникации...

Објавени нови цени на горивата!

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – бензините поевтинуваат за 4, односно 4.5 денари, додека цената на дизелот се...

Skills that pay the bills: Со развој на стартапите до намалување на одливот на...

 Секој трет залак што денес ќе го изедете е благодарение на пчелите. Тие се главни опрашувачи на 80% од раститениот свет, но и се...

Пораст на онлајн нарачките и купувањата во Македонија за 62%!

 Во првото тромесечие на 2018 година 31,6% од интернет корисниците во Македонија нарачале/купиле нешто онлајн, спрема 19,5% истиот период минатата година што претставува пораст...

Енергетските компании и годинава доделуваат стипендии за студентите на ФЕИТ

Енергетските компании АД Електрани на Македонија, АД МЕПСО и ЕВН Македонија продолжуваат со доделување на стипендиите на најдобрите студенти на Факултетот за електротехника и...

Долгиот список на експерти и компании кои гостуваат на GEW 2018 Skopje

Иновацијата не е лесна, но постојат модели кои можат да придонесат кон побрзо експериментирање и тестирање на нови продукти. Тоа веќе се случува во...

„Скриеното богатство на Старата скопска чаршија“, ќе се финансира од фондот за промоција на...

Во рамки на проектот за развој и промоција на туризмот, предводен од Советот за регионална соработка (РЦЦ) во земјите од Западен Балкан, во петокот...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....