19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 17, 2018

Пет ментални навики кои ќе ве направат попаметни

Ако направите тест за интелигенција на ученици во основно училиште, кога тие личности ќе бидат постари, на истиот тест ќе ги имаат истите резултати...

Скали кои сами се загреваат и го топат снегот

Зимата е на прагот, а многу набрзо ќе пристигне и првиот снег. Но, со снегот, освен преубавите пејзажи, пристигнува и опасноста од подледица, повреди...

Ова се топ 10 најдобри градови за студенти во светот

Петото издание на глобалната аналитичка куќа Quacquarelli Symonds, која главно се занимава со едукативниот сектор, Best Student Cities Ranking, го постави Лондон на челната позиција како...

ИКЕА ќе прави производи од рециклирана слама за да се бори против загадувањето во...

Со цел да се бори против загадувањето во Индија, најпознатиот шведски малопродажен синџир ИКЕА ќе прави производи од рециклирани отпадни материјали. Секоја зима многу...

Вината од рекордната берба на “Тиквеш” имаат одличен потенцијал за нови големи успеси

Голем број љубители на виното од земјава и регионот, претставници на дипломатскиот кор, на институциите, на бизнис секторот и медиумите, јавни личности, како и...

Во градинката за кучиња „АвАв Хепи Дог“ уживаат и кучињата и луѓето

„АвАв Хепи Дог“ е уникатно место, кафуле, градинка за кучиња и шелтер за бездомни животни. Прво од ваков вид во земјава, АвАв е идеја...

Граѓаните да внимаваат при нарачување на Facebook – предупредуваат од ДПИ

Државен Пазарен Инспекторат на Република Македонија се стреми да ги следи трендовите, па така благодарение на соработката со Проектот на УСАИД за модернизација на...

Отворен ден во Млекара Битола по повод Светскиот ден на млекото

Битолска млекара организираше „отворен ден“ за своите лојални потрошувачи и за сите заинтересирани граѓани со цел одбележување на Светскиот ден на квалитетот, кој оваа...

Самсунг доби 30 “ЦЕС 2019“ награди за иновации!

Компанијата Самсунг добитник на 30 “ЦЕС 2019“ награди за иновации за неверојатен дизајн и инженерство Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.), светски лидер...

Нови PopUp курсеви во Brainster: Научи 1 вештина за 1 ден!

Дигиталната ера расте со брзо темпо, па Brainster повторно воведува нов концепт - focused learning.Денес ги лансира еднодневните PopUp курсеви, на кои секој може...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....