19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 21, 2018

Роса школо за родителство отворена во Поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје

Во рамките на партнерскиот проект на Пивара Скопје и Министерството за здравство, денес официјално беше отворено првото Роса школо за родителство во Поликлиниката „Јане...

Потоп на најголемите компании на берза – изгубиле повеќе од трилион долари

Пред два и пол месеци пазарната вредност на Apple и Amazon беше поголема од милијарда долари и дел од аналитичарите најавија незапирлив раст и...

Вип едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

“Интернетот не e само игра. Кликај безбедно...” добива свое продолжение и во учебната 2018/2019 година. Вип продолжува со реализација на едукативната програма за деца...

Кошулите на „Албатрос“ со шанса за влез на рускиот пазар!

Во организација на Македонско-руската стопанска комора,  Н.Е. Сергеј Баздникин, амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија, заедно со Владимир Хрисанфов,  трговски советник при Амбасадата...

Македонското решение ASAP победник на глобалниот Бетапич инвестициски ден

Македонското решение ASAP на стартап компанијата Елевејт глобал (Elevate global) е меѓу победниците на инвестицискиот ден (BETAPITCH Global & Investors Day) на глобалниот стартап...

Овие необични очила ќе ве спасат од морска болест

Овие очила ви помагаат да се спасите од морската болест, односно нагонот на повраќање при движење. Речиси еден од тројца луѓе има проблеми кога...

SEDC стартува нова академија за софтвер тестери

Ѓоре Захарчев е експерт со повеќе од 12-годишно искуство на полето на автоматизираното и рачно тестирање на софтвер. Тој смета дека тестерите се луѓе...

Избрано иновативно решение за повикот „ПристАПП транспорт“ на ФИТР

Иновативното решение на компанијата „Некстсенс ДОО“ е избрано како прворангирано на Јавниот повик за финансирање на проект за изработка на информациски систем за управување...

Нордиски бродови крузери ќе пловат на гориво направено од мртви риби

Нордиската компанија Hurtigruten своите крузери и траекти ќе ги модифицира за помалку да ја загадуваат околината и меѓу другото, компанијата сака да користи биопроизвод...

Кинезите направија вештачко сонце кое е шест пати потопло од вистинското

Според научници од Институтот за плазма физика на Кинеската академија на науки, кинеското „вештачко сонце“ достигна температура од 100 милиони степени Целзиусови со моќ...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....