7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Дневни Архиви: ноември 23, 2018

Instagram го олесни шопингот преку мобилната апликација

Instagram веќе долго време е место каде што луѓето бараат инспирација кога станува збор за модата, а сега ви го олеснува и купувањето на...

К-15 задолжително треба да се исплати до крајот на годината

До крајот на годината вработените во приватниот сектор треба да добијат регрес за годишен одмор. Најмалку 9.665, а најмногу 14.190 денари треба да легнат на...

Почнува Винодонија 2018

 Преку 300 етикети на вино од над 30 македонски и странски винарии, ќе може да се дегустираат на третиот Скопски вински салон – „Винодонија...

Кинескиот ѕид ќе го чуваат дронови

Големи делови од Кинескиот ѕид не се во добра состојба и имаат потреба од посебна грижа, реконструкција и внимание, но тешко е да се...

Промоција на брендовите на Estee Lauder Companies во Македонија

Estee Lauder Companies, настанот кој се одржа вчера вечер во Музејот на град Скопје на едно место ги собра луѓето кои знаат да препознаат...

Арсовска прв македонски претставник во Светската комора од 1919 година

23 ноември 2018, Дубаи - Генералниот Совет на Светската Коморска Федерација (World Chamber Federation) со седиште во Париз, го објави назначувањето во раководството на Данела Арсовска. Своето прво...

Xiaomi ја отвора првата Mi Store во Хрватска

Преку официјалниот Facebook профил Mi Hrvatska најави дека ја отвора својата прва Mi Store во Хрватска. Засега не се најавени никакви дополнителни информации за...

Пензионерите не треба да се пријавуваат во УЈП до 2024 година

Пензионерите кои не оствариле друг доход освен пензија се ослободени од каква било обврска кон УЈП поврзана со годишната даночна пријава во периодот од...

Со новиот закон за фитофармација поголема контрола на употребата на пестициди во земјоделството

Поголема заштита на земјоделските производи, дополнително регулирање на користењето пестициди и примена на безпестицидни мерки, предвидува новиот закон за фитофармација што помина на владина...

Виена ја доби првата 5G мрежа

Првото јавно тестирање на 5G мрежа во Виена беше направено на 20 ноември на плоштадот пред градското собрание. Со ова иднината на мобилната технологија...

НАЈПОПУЛАРНИ