7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Дневни Архиви: ноември 26, 2018

ЕБОР, ЕИБ и ГСБ ќе прават ново истражување за претпријатијата. И Македонија е вклучена

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Европската инвестициона банка (ЕИБ) и Групацијата Светска банка (ГСБ) воведуваат нова рунда истражувања на претпријатијата во повеќе...

Microsoft го престигна Apple и стана највредната компанија во светот

Во текот на летото доста се пишуваше за Apple како првата компанија во светот чија вредност надминала еде трилион долари. Цената на акциите на...

Илон Маск вели дека има 70% шанси тој да лета до Марс

Извршниот директор на Space X, Илон Маск, вели дека има 70% шанси тој лично да патува со првата мисија на компанијата до Црвената планета....

Кинеската социјална мрежа TikTok го освојува светот

Моменталниот поредок меѓу социјалните мрежи им е познат на сите. Тука е Facebook, кој и покрај големите проблеми се чини недопирлив; бројот на корисници...

Седумнаесет компании се заложија за поголема застапеност на жените во фирмите

Седумнаесет компании и организации од Македонија се меѓу првите кои се приклучија на иницијативата за поголема застапеност на жените во бизнисот „Еднаква моќ“! Со ова...

Нови, пониски цени на бензините од полноќ

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за четири денари, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 3,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија...

Пакомак: Расте селектирањето на стаклениот амабалажен отпад!

Според податоците на Пакомак навиките за селекција на стаклена амбалажа од година во година покажува значаен пораст и даваат одлични резултати. Во Р.Македонија на...

Русите ќе патуваат на Месечината за да проверат дали Американците биле таму

Дмитриј Рогозин, директор на руската вселенска агенција Roskosmos, изјави дека предложената руска мисија на Месечината ќе има за задача и да провери дали Американците...

Viber ќе овозможи чет групи за милијарда корисници

Апликацијата за размена на пораки и бесплатни повици Viber наскоро ќе добие уникатна можност во рамките на Viber Communities. Новата опција ќе овозможи правење...

МЕПСО инвестира милион евра во нова оптичка мрежа

МЕПСО поставува нова оптичка мрежа во вредност од милион евра, на 12 далеководи во вкупна должина од 200 километри. Досега е завршено 50 проценти...

НАЈПОПУЛАРНИ