18.3 C
Skopje
среда, февруари 26, 2020

Дневни Архиви: декември 1, 2018

Скопје добива уште седум километри велосипедска патека

За да се подобрат условите за возење велосипед, екипите на Град Скопје изминатиов период изградија и реконструираа 7 (седум) километри велосипедски патеки по должината...

Oвој ресторан од иднината ви покажува 3D слики од секој оброк

Знаете како е кога ќе појдете за прв пат во некој ресторан и не знаете како ќе изгледа оброкот кој ќе го нарачате затоа...

Илон Маск ќе испрати луѓе во вселената уште во јануари 2019 година?!

Компанијата SpaceX на иноваторот Илон Маск за 7 јануари идната година го планира првото лансирање на ракета, која би требало да превезе астронаути до...

Деловната заедница бара задолжителна опомена пред глоба при инспекциски надзор

Проектот на УСАИД, „Партнерство за подобра бизнис регулатива“ одржа инфо-сесија на тема Предлози и измени на Законот за инспекциски надзор на којачетирите комори партнери...

Семејната компанија „Завар“ прослави 30 години постоење: Кога од иноксот создавате уметност

Македонската семејна компанија за заварување и производство на производи од инокс „Завар“ прослави 30 години постоење. Најголемиот успех на оваа компанија е што стана...

Ова е ReTuna, првиот трговски центар во светот каде што се продава користена роба

Реупотребата и рециклирањето не тренд кој се повеќе ги зафаќа земјите во целиот свет. Сега има и трговски центар каде што се продава само...

Македонско – израелскиот стартап Exai овозможува изработка на веб страница за еден ден!

Македонско - израелскиот стартап Exai Website Builder на нашиот пазар е активен една година. Решенијата кои им ги нуди на своите клиенти им даваат...

Во многу земји мобилниот Интернет е побрз отколку безжичната мрежа

Брзината на преземање на мобилните мрежи во многу земји е значително поголема од брзината на преземање на безжичните мрежи, покажа истражувањето на компанијата OpenSignal....

Научници направија гориво од измет од мисирки

Додека повеќето семејства се собираат околу трпезата со печена мисирка и се заблагодаруваат за храната, научници направија нешто многу поинакво - го претворија изметот...

НАЈПОПУЛАРНИ