-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 8, 2018

Робот предизвика хаос во складиште на Amazon

Последните години читаме различни песимистички сценарија за заканите од роботите. Од масoвни откази за луѓето до можноста компјутерите и вештачката интелигенција да се свртат...

Адора Инженеринг доби национално признание за Македонски квалитет 2018

Градежната компанија Адора инженеринг денес од претседателот на Република Македонија д-р Ѓорѓе Иванов доби национално признание за македонски квалитет 2018, што четврта година по...

ВИДЕО: НАСА објави снимка – слушнете како звучи Марс!

По фотографиите од површината на Марс, каде што пред десетина дена успешно слета сондата InSight, НАСА ја објави и првата аудиоснимка од Црвената планета....

Германски моден бренд направи патики од кожа добиена од маслинки

Германскиот семеен моден бренд Thies лансираше линија одржливи обувки направени од „olivenleder“, односно од 100% веганска кожа добиена од лисјата од маслинките кои се...

Даночните шалтери на УЈП за регистрација ќе работат и викендов

  Даночните шалтери на Управата за јавни приходи за регистрација на електронска годишна даночна пријава, е-ГДП-ПДД за 2018 година, ќе работат и денеска (сабота), информира...

Македонска иновација: аеросолен систем за гаснење пожар за помалку од секунда!

Аеросолниот систем на компанијата „Веда“ е македонска иновација за брзо гаснење на пожари. Се смета дека оваа технологија ќе биде основа на 50 отсто...

Во дел од автобусите на ЈСП поставени книги

Од пред некој ден во дел од автобусите на ЈСП граѓаните имаат можност да читаат додека се возат, дури и ако со себе не...

НАЈПОПУЛАРНИ