-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 9, 2018

ВИДЕО: Ова е првиот целосно 3Д печатен моторцикл во светот

Ова е првиот 3Д испечатен, целосно фунцкионален електричен моторцикл во светот. Nera е производ на компанијата Nowlab. Сите делови на моторциклот, со исклучок на...

Ворен Бафет со само три збора објасни како да успеете во бизнисот

Познатиот финансиски инвеститор и милијардер Ворен Бафет, кој според Forbes, „тежи“ 84 милијарди долари, даде совет како можете да ја зголемите својата вредност во...

Еве како да направите совршено симетрична брада во домашни услови

Тие што имаат долга брада и сакаат да ја одржуваат навистина средена знаат колку макотрпен процес е тоа, особено ако сакаат нешто помодерно и...

Даниела Канает, Професионална мрежа на жени од Загреб: Еднакви права или привидност?

Борбата за правата на жените започнала во 19-от век, кога жените имале право на образование и работа, а истовремено и тежнееле кон тоа да...

Кинезите ја освојуваат темната страна на Месечината – со компири

Додека сите очи беа свртени на Марс и сондата InSight, во Кина се подготвуваше мисијата Chang'e-4, со која Кинезите планираат да испратат летало и...

Македонски тим развива електрични велосипеди со вградени проактивни филтри за градски еко-транспорт

ГЕТ (градски еко транспорт)-велосипед е проект на група студенти предводени од Иле Мирчески, професор на Машински факултет Скопје, чија крајна цел е во македонските...

Топ 50 најиновативни градови во светот

Силиконската Долина можеби е дом на огромни технолошки компании како Google и Facebook, но Сан Франциско не е најиновативниот град во светот според годишното...

НАЈПОПУЛАРНИ