-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 11, 2018

Црна Гора развива елитен, Словенија медицински туризам, а Македонија без компас

За разлика од другите земји во регионот, Македонија нема стратегија каков туризам развива и какви туристи сака да привлекува. Неопходно е итно донесување на...

Кенија планира до 2020 година да користи само „зелена“ енергија

Претседателот на Кенија ги најави плановите на земјата го 2020 година да се префрлi целосно na зелена енергија. Фокусиран на одржлив развој, претседателот Ухару...

Паметната јакна на Levi’s сега стана уште попаметна

Не секогаш е лесно да знаеме секогаш каде се работите кои постојано ги користиме, но новата опција на паметната јакна на Google и Levi’s...

Идната година во кампусот на техничките факултети ќе никне првиот научно-технолошки парк

Првиот научно-технолошки парк во Македонија треба да почне со работа следната година на локација кај кампусот технички факултети со ангажман на кадар од универзитетите....

Во иднина предавања на факултети и на конференции ќе држат холограми

Технологијата многу го смени начинот на учење затоа што ни овозможи до сето знаење од светот да пристапиме со допир на прстот на екран,...

Утре истекува рокот за пријавување на компаниите за универзален снабдувач со струја

Утре е крајниот рок на кој компаниите може да се пријават на тендерот за универзален снабдувач со струја, што Владата го распиша во септември...

ВИДЕО: Burger King ви продава сендвич за 1 цент ако го „тролате“ McDondalds

Ако постои нешто што го сакаат Американците тоа се посебните понуди и попусти. Така, од Burger King направија понуда во која нивниот најпознат сендвич...

Марта Наумовска Грнарова: Како жена менаџер во металната индустрија сум белег и во светските...

Бизнисмените во металната индустрија ја нарекуваат „железната дама“ во индустријата и дизајнот. Марта Наумовска Грнарова дипломирала на Машинскиот факултет во Скопје, денес е сопственик...

Винарницата „Камник“ го подготвува првиот органски „Вранец“

Ики Малинковски, сопственик на скопската винарница „Камник“ и на придружните објекти за вински туризам деновиве во интервју за www.vino.rs најави дека винарницата го подготвува првиот...

Наскоро во продажба смартфони со камера од 48 мегапиксели

Sony и Samsung најавија вградување подобрени камери од 48 мегапиксели во соите паметни телефони, кои наскоро би требало да се најдат во продажба, а...

НАЈПОПУЛАРНИ