-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 13, 2018

Jавен повик за давање под закуп на земјоделско земјиште до три хектари

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство објави јавен повик за доставување понуди за давање под закуп земјоделско земјиште во државна сопственост до три хектари....

Нова апликација која ги носи Бекам, Меси, Нејмар и другите фудбалски ѕвезди поблиску до...

Дејвид Бекам, Лионел Меси и Нејмар Џуниор се само дел од големите фудбалски имиња кои се појавуваат во премиерниот промотивен спот за новата апликација Otro –...

Новите домови во Калифорнија ќе се градат со соларни панели

Комисијата за стандарди при градење во Калифорнија изгласа ново правило, кое за првпат се воведува во САД. Од 2020 година, Комисијата ќе бара од...

Marlboro Core 7.0 произведени во Тутунски комбинат Прилеп достапни на македонскиот пазар

  Marlboro Core 7.0, кои се произведуваат во Тутунски комбинат Прилеп (ТКП), отсега достапни на македонскиот пазар. По модернизацијата на фабриката, со што се исполнија...

Папата ќе ја посети Македонија во мај идната година

Папата Франциск има навистина набиена интернационална агенда за 2019 година, а сега од Римокатоличката црква потврдија дека нивниот поглавар на тие свои патувања ги...

ИКТ заедницата во Македонија уште еднаш докажа дека е една од најпрогресивните и најхуманите...

Традиционално, секоја година Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) организира новогодишна забава за своите членки, партнери и соработници, чија масовност и содржина...

Инвестиција од 21 милиони евра во ветерниот парк Богданци

Со инвестиција од 21 милиони евра ќе се заокружи проектот ветерен парк Богданци. Во втората фаза ќе бидат изградени шест ветерни турбини со инсталирана...

Што најмногу пребарувале луѓето на Google во 2018 година?

Секоја година Google Trends ја објавува својата позната листа „Year in Search“ каде што ги бележи најпопуларните термини кои биле пребарувани на Google во...

Зоолошката градина во Скопје ќе добие „Џурасик парк“ со 50 диносауруси

Напролет во скопската Зоолошка градина, ќе стартува изградбата на „Џурасик парк“ со 50 диносауруси во природна големина, информираат од скопската Зоолошка градина Идејата за еден...

Со помош на оваа апликација ќе дознаете дали имате анемија од обична фотографија од...

Тестовите за анемија, состојба кога постојано сте уморни и злаби затоа што немате доволно кислород во крвта, вообичаено значат одење во лабораторија и боцкање...

НАЈПОПУЛАРНИ