-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 28, 2018

Во овој италијански град добивате бесплатно пиво и сладолед ако не возите автомобил

Во италијанскиот град Болоња луѓето се наградуваат ако возат велосипед, ако пешачат или ако користат јавен транспорт. Bella Mossa (на италијански значи „добра работа“) е...

TOW#470 – На крајот на годината

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Јапонија сака Олимписките игри во Токио да бидат „најзелените“ досега

Јапонија сака Олимписките игри кои ќе се одржат во Токио во 2020 година да бидат најзелените досега. Енергијата која ќе се користи за Олимписките...

Компанија од Дубаи направи шолји за кафе од пустински песок

Инспирирана од дините, кои постојано менуваат местоположба и форма, компанијата Foundry одлучи да направи материјал кој ги има карактеристиките на пустинскиот песок, но претворен...

Која е најпосетена земја во светот во 2018 година?

Ни остануваат уште неколку дена до крајот на оваа година и ова е одлично време за да видиме во кои земји најмногу патувале луѓето...

Нов светски хотелски бренд во Македонија! „Хилтон“ се отвора на 1 јануари 2019

Лоциран покрај кејот на реката Вардар близу мостот „Близнак“ во општина Аеродром, хотелот “Double Tree by Hilton" е најновиот  во хотелската понуда во Скопје....

Илон Маск сподели фотографија од прототипот на вселенскиот брод Starship – првата мисија може...

Илон Маск ни дозволи да ѕирнеме како се одвива развојот на протипот на неговиот вселенски брод Starship. Шефот на SpaceX сподели фотографија на Twitter...

НАЈПОПУЛАРНИ