8 C
Skopje
вторник, мај 26, 2020

Дневни Архиви: јануари 1, 2019

Матера во Италија и Пловдив во Бугарија се европските градови на културата за 2019!

Италијанскиот град Матера и бугарскиот Пловдив ќе ја делат титулата „Европска престолнина на културата“ во 2019 година, а ја преземаат од Леуварден во Холандија...

Венеција наскоро ќе почне да наплаќа влезници за туристите

Венеција од идното лесто ќе може да им наплаќа влезници на сите посетители. Таксата ќе изнесува од 2,5 до 10 евра, во зависност од...

Австрија воведува данок за технолошките гиганти?!

Австрискиот канцелар Себастиан Курц објави дека ќе воведе такси за „Apple“, „Facebook“, „Google“ и други компании кои наводно го избегнуваат правилото за фер конкуренција. Во...

НАЈПОПУЛАРНИ