8 C
Skopje
вторник, мај 26, 2020

Дневни Архиви: јануари 2, 2019

Сината светлина од мобилните телефони може да предизвика слепило и рак

Уште од појавата на паметните телефони и таблети расте и растот на популарноста се предупредува дека зрачењето од екраните на тие уреди има штетни...

УЈП го продолжи рокот за електронска даночна пријава

Граѓаните кои до 31 декември не се регистрираа во системот на Управата за јавни приходи за персонален данок, ќе може тоа да го направат...

На зелените пазари веќе нема да се продава облека

На зелените пазари од денеска не смее да се продава ништо што нема прехранбена намена. Oблека, обувки, текстил и сите непрехранбени производи се забранети...

Европејците сакаат алкохол – пијат 300 евра по жител!

Според податоци на Евростат, просечниот жител на Европската унија во текот на 2017 година трошел 1,6% од вкупниот буџет на жестоки пијалаци, вино и...

Во текот на 2018 година биле преземени повеќе од 113 милијарди апликации

Компанијата за мобилни податоци и аналитика App Annie соопшти дека преземањето апликации и игри, како и нивното користење во 2018 година го надминало минатогодишниот...

Првиот жилет за оние кои не можат сами да се избричат e меѓу најдобрите...

Gillette TREO, кој настана во соработка со агенцијата Gray, е во завршна фаза на тестирање Секоја година, магазинот Time прави листа од најдобрите пронајдоци, кои, како што...

Сондата „Нови Хоризонти“ на НАСА на новогодишната ноќ стигна до крајот на Сончевиот систем

Во првите часови од новата 2019 година вселенската сонда „Нови Хоризонти“ (New Horizonsна НАСА би требало да дошла до најоддалечената точка од Сончевиот систем...

Ова се најпопуларните градови на Airbnb за 2019 година!

Повторно дојде периодот од годината кога сите љубители на патувања планираат нови авантури за 2019 година. Airbnb е тука за да помогне во одлуката...

НАЈПОПУЛАРНИ