22 C
Skopje
среда, јуни 3, 2020

Дневни Архиви: јануари 9, 2019

НАСА откри гасовита планета трипати поголема од Земјата

Мисијата Tess на НАСА има задача да трага по планети кои се движат околу најблиските ѕвезди. Новооткриените светови ќе станат таргети за телескопите кои...

Кроација Осигурување, сигурен партнер на македонскиот репрезентативен ракомет

Во пресрет на дваесет и шестото Светско првенство во ракомет, кое од утре (10.01.) до 27-ми јануари се одржува во Германија и Данска, Кроација...

ВИДЕО: Ако немате место за голем телевизор, ова е решение за вас

Се поголемите телевизори стануваат еден вид проблем во модерните домови затоа што не може во мал стан да ставите голем телевизор без да ви...

Нова проекција на Светска банка за економскиот раст на Македонија

Македонија минатата година забележа економски раст од 2,5 отсто, а во 2019-та ќе достигне 2,9 проценти, објави Светска банка во јануарскиот Глобален економски извештај. За...

Huawei го воведува новиот ARM процесор со ултра-високи перформанси

Huawei го објави највисокиот процесор во индустријата базиран на архитектурата на Advanced RISC Machine (ARM). Новиот Kunpeng 920 процесор е дизајниран да ја забрза...

Royole го претстави првиот еластичен телефон во светот кој е готов за продажба

Радикалниот флексибилен паметен телефон на Royole го имаше своето интернационално деби на CES 2019 во Лас Вегас. Компанијата ги претрка Samsung и другите најголеми компании...

MasterCard го отстранува името од своето лого

Mastercard се приклучи на групата брендови како што се Nike, Apple и Target кои користат само слика, но не и името во најголем дел...

Нови цени на горивата!

Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија нѝ ја честиташе со нови цени на горивата, пониски од досегашните во просек за 5,51%. Според новата одлука,...

Во Норвешка една третина од вкупно продадените возила се електрични

Речиси една третина од вкупно продадените автомобили минатата година биле целосно електрични, што е нов светски рекорд. Во настојувањето да се намали емисијата на...

НАЈПОПУЛАРНИ