7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: февруари 5, 2019

Одвоени 1,1 милијарда денари за нови вработувања и отварање компании

Владата на денешната седница го усвои новиот Оперативен план за вработување за 2019 година, за кој се издвоени рекордни 1,1 милијарда денари, што е...

Правните и физичките лица ќе можат да вложуваат во недвижности и акции во странство

Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и хартии од вредност во странство со преминувањето на земјата во втората фаза од Спогодбата...

Новиот Audi Q3 ја доби наградата „Best Cars 2019“

Компактниот SUV победи помеѓу 56 конкуренти во својата категорија  Новиот Audi Q3 се етаблира како победник веднаш откако се појави на пазарите, oсвојувајќи ја првата...

Ќе се стопи дури една третина од глечерите на Хималаите

Дури и некоја радикална мерка за климатските промени нема да го спаси топењето на глечерите, што ќе ги доведе во опасност животите на 2...

Илон Маск објасни зошто традиционалното образование е бескорисно

Во едно неодамнешно интервју иноваторот и претприемач Илон Маск објасни зошто традиционалното образование, во суштина, е бескорисно. Тој истакна дека мнгоу од работите кои...

Овој месец Израел ќе го лансира својoт прв вселенски брод без екипаж до Месечината

Израел во текот на месец февруари ќе го лансира својот прв вселенски брод без екипаж, со мисија да слета на Месечината. На леталото наречено...

Во тек се уписите за талент-програмата на „Сеавус“ од областа на телекомуникациските технологии

Kако дел од талент-програмите на „Сеавус“, во тек се уписите за обука од областа на телекомуникациските технологии. Обуката е наменета за дипломирани студенти или...

Хрвати развија фонт и апликација со кои им го олеснуваат читањето на дислексичарите

Дислексијата е тешкотија при учењето која првенствено се гледа кај читањето и создавањето реченици. Додека во јавноста малку се зборува за тоа, екипа од...

5 Февруари е Светски ден за побезбеден интернет – 10 препораки како да се заштитиме...

Користењето на интернетот и социјалните медиуми е секојдневна навика на речиси секој човек во Република Македонија. Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото...

За пет години отсега Кина и САД ќе создадат сопствени паралелни интернети

На прв поглед нестварна, оваа опција на многу инсајдери им изгледа сосема реална - Кина и САД за неколку години ќе создадат сопствени паралелни...

НАЈПОПУЛАРНИ