18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: февруари 7, 2019

Десет највредни стартапи во светот основани од студенти

Претприемачите често имаат пропаднати бизниси додека не го создадат вистинскиот. Но, има и многу такви со посебна вродена дарба за бизнис и таленти кои...

Tip of the Week – Маркетинг и Продажба

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Google Chrome ќе ве предупреди ако користите компромитирани лозинки

Секоја година во светот се крадат корисничките податоци и лозинките на милиони луѓе. Во најголем дел од случаите доволно е само да се смени...

Samsung сака камерите наместо во телефон да ги стави во пенкалата за смартфон

Samsung размислува да вградува камери со оптички зум во своето ново паметно пенкало. Според патентот кој го пријавила компанијата, а бил одобрен пред неколку...

Кинезите предупредуваат – вештачката интелигенција може да предизвика „случајна војна“

Следниот глобален судир или војна меѓу две светски велесили би можел да почне сосема случајно. Така варем размислуваат дел од експертите и политичарите во...

Училиштата во Англија ќе добијат нов предмет – внимателност

Учениците во Англија веќе учат математика, науки и историја, но стотици училишта во земјата се подготвуваат да го прошират наставниот план со нов предмет...

Град Скопје ќе дава субвенции за современи еко уреди за затоплување

Град Скопје првпат досега распишува јавен повик за субвенционирање  инвертер клима уреди и други современи уреди за затоплување на домаќинствата. -За секој купен инвертер клима...

ССК предлага паметните технологии да се стават во функција на намалување на загадувањето

Здружена акција на приватниот и јавниот сектор за побрза транзиција и замена на старите возила со електричини чија мисија на јаглерод диоксид е нула...

Холандија ќе забрани користење мобилен телефон додека возите велосипед

Холандија планира да ја забрани употребата на мобилни телефони за време на возењето велосипед, а казната за прекршителите ќе изнесува до 95 евра. Забраната...

Мане Андреевски: Со РУТИКС македонските транспортни компании ќе го зголемат профитот!

Интервју со Мане Андреевски, бизнис менаџер на компанијата Рутикс, која е дел од тимот кој го разработува единственото вистинско решение за транспортните компании -...

НАЈПОПУЛАРНИ