7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: февруари 8, 2019

Фотографија од Марс покажува делта од некогашна река

Фотографија направена од ExoMars открива неверојатен поглед на коритото од делтата на древна река, докажувајќи дека водата некогаш течела на површината на Црвената планета. Фотографијата...

Пропадна проектот за гарантирана плата за невработени во Финска

Финска нема да го продолжи експериментот со кој на 2000 невработени луѓе во период од две години им даваше гарантирана минимална плата во износ...

Huawei подготвува еластичен смартфон кој ќе поддржува 5G

Свтскиот мобилен конгрес во Барселона е најголемиот саем во светот посветен на паметни телефони, мобилни и слични технологии. Годинава се чини саемот ќе бидеи...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Гана ќе биде идната најпопуларна туристичка дестинација во светот

Африканската земја Гана направи стратегија да стане најпопуларна туристичка дестинација во светот. Земјата неодамна го претстави 15-годишниот план кој има за цел да се...

Во Етиопија изградена фабрика која од отпадот прави електрична енергија, чиста вода и тули

На африканскиот континент има фабрика која отпадот го претвора во зелена енергија, чиста вода и тули за градење. Фабриката Reppie Facility е лоцирана во...

Facebook им овозможи на корисниците да ги повлекуваат испратените пораки

Основачот и директор на Facebook, Марк Цукерберг, повеќе не е единствениот кој има можност дда ги повлекува испратените пораки преку оваа социјална мрежа затоа...

Во јануари годинава двојно e зголемен бројот на пријави за заштита на трговски марки

Минатата година беше јубилејна за Државниот Завод за индустриска сопственост, кој одбележа 25 години од постоењето. По тој повод беше организиран „Месец на индустриската...

Avon го лансираше Eve Truth: нов мирис кој ја слави вистината

Новиот парфем е мешавина од нежни цветови, енергични овошки и сензуални минерали кои се рефлексија на модерната жена Модерните жени чувствуваат преголем притисок да постигнат...

Општина Карпош промовира мобилна аликација за поголемо учество на граѓаните

Прва мобилна апликација за учество на граѓаните во утврдување на локални прашања и проблеми и вклучување во процесот на носење на одлуки „мЗаедница“ ќе...

Скопје учествува во Светскиот ден за зимско возење точак до работа

Денеска во светот се одбележува интернационалниот Winter Bike to Worк Day/Ден за зимско возење точак до работа, а иницијативата „НаТочак“ ги повикува кафулињата, баровите,...

НАЈПОПУЛАРНИ