18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: февруари 9, 2019

Често ви се приспива додека возите? Тогаш ви треба оваа бразлетна

Сообраќајните незгоди со катастрофални последици како овие што можете да ги видите од видеото подолу можат да се избегнат со малку поголема внимателност на...

Facebook забрани објавување фотографии од разголени статуи

Музејот за уметност и историја од Женева се пожали дека Facebook забранил реклама за изложба која допрва треба да се одржи само затоа што...

35 жени помлади од 35 години кои ја менуваат технолошката индустрија (2 дел)

Лаура Гомез, 35, соосновач на Vyv Гомез го стекнала своето искуство во Twitter, каде што менаџирала со Twitter на шпански јазик и била член на...

Северниот магнетен пол на Земјата постојано се придвижува, а тоа влијае на сите нас

Земјиниот магнетен северен пол не е конкретно место, туку постојано се придвижува кон север за околу 50 км. Но, последните неколку години научниците забележаа...

Со македонскиот иновативен мотор секое класично возило ќе го претвориме во електрично

Деновиве пред македонската јавност беше претставен „ЗАС Г20“,класичен автомобил „фиќо“, со електричен мотор. Овој проект реализиран од тимот на „ББ Класик Карс“, со финансиска...

Жените треба да излегуваат со пријателки барем двапати неделно ако сакаат да бидат здрави

Жените сега имаат одличен изговор за да излезат со своите пријателки. Според едно ново истражување, жeните треба да излегуваат со пријателките барем двапати неделно...

Голем напредок во лечењето на дијабетесот – матични клетки трансформирани во здрави

Калифорниски научници направија голем чекор напред кога е во прашање дијабетесот и проучувањето на трансплантацијата на ткива - од матични клетки создадоа здрава база...

НАЈПОПУЛАРНИ