7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: февруари 10, 2019

Лансирана мобилна апликација за бизнис можности „ИноБиз“

Фондацијата за менаџмент и индустриско истражување (МИР) во рамките на проектот „Јакнење на капацитетите на малите и средни претпријатија преку подобрена поддршка за иновации“...

Tesla ја намалува цената на Model 3

Во октомври минатата година, производителот започна со испорака на верзијата со средниот опсег која поминува 418 километри во основната верзија за 45.000 долари, но...

Сакате да ја возите лимузината на Путин? Сега можете да си купите иста таква

Производителот на луксузната лимузина на Путин почна да прима нарачки од клиенти. Трговците со рускиот автомобил „аурус“ од 15 февруари ќе почнат да примаат...

Кои се Superbrands во Македонија за 2018 година?

Повеќе од 1000 домашни и меѓународни брендови, распоредени во 23 категории, се наоѓаа на списокот на финалисти  изготвен во соработка со водечките маркетиншки и...

Овој скенер може да ги детектира сите состојки во храната што ја јадете

Овој интересен гаџет ви кажува што има во вашата храна. Изгледа како мал USB стик, но врши многу побитна функција. Молекуларниот скенер наречен Scio...

ВИДЕО: Целосно електричен урбан трицикл за урбаните возачи

Ова целосно електрично урбано возило ќе го смени начинот на кој патувате. Sam е трицикл со светла како на бубалка во кој може да...

Нов метереолошки сервис во Македонија – MeteoCentar.com

Новинската агенција Centar.mk во саботата на 26. јануари 2019. го активираше својот интегриран метеоролошки сервис Meteocentar.com чија цел е да придонесе кон поквалитетни информации во врска...

Вештачка интелигенција ја доврши недовршената Осма симфонија на легендарниот композитор Шуберт

За вештачката интелигенција многу се зборува и додека некои сметаат дека веќе почнала да ги заменува луѓето, други истакнуваат дека главната разлика меѓу човекот...

Холандија сака да преземе компании од Велика Британија по излезот од ЕУ

Холандската влада преговара со 250 компании за селење на седиштата од Велика Британија во Холандија, пред земјата да излезе од ЕУ на 29-ти март “Во...

НАЈПОПУЛАРНИ