7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: февруари 11, 2019

35 жени помлади од 35 години кои ја менуваат технолошката индустријата (3 дел)

Ерика Кохи, соосновач и колидер на UNICEF Innovation Unit Пред седум години Кохи и нејзиниот колега од UNICEF, Кристофер Фабиан, почнале да разговараат за тоа...

Унгарија ги стимулира жените помлади од 40 години да раѓаат деца со заеми од...

Се помалку деца се раѓаат во Европа. Унгарците напорно работеа да го остварат својот неверојатен економски раст, изјави премиерот Виктор Орбан во обраќање до...

На првиот Европски квиз на парите се пријавиле 3.000 ученици

Tри илјади деца од 145 одделенија од основните и средните училишта во Македонија се пријавија да учествуваат на првиот Европски квиз на парите. Може...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични...

Дознај кој карактер ти прилега преку ликовите на „зимското“ Битолско чупе

Дали уживате во зимските авантури или, пак, повеќе сакате снегот да го гледате од прозорецот и да уживате во домашна атмосфера? Дали сте повеќе...

Франција е првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои...

Франција стана првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои се смета дека ги убиваат пчелите на Земјата. Феноменот наречен...

Кога најбогатите 1% во светот би плаќале само 0,5% повисок данок, секое дете во...

Кога најбогатите 1% од луѓето во светот би плаќале даноци за само 0,5% повисоки од сегашните, секое дете во светот ќе може да оди...

Медалите за Олимписките игри во Токио во 2020 година ќе бидат направени од електронски...

Како што ги заменуваме гаџетите со се понови и поубави, застарената технологија станува глобален проблем. Електронскиот отпад може да биде и многу вреден и...

Околу 600.000 работни места под закана поради Брегзит без договор

Излегувањето на Велика Британија од Европска унија без договор би можело да ја чини Германија 100.000 работни места, покажува најновото истражување објавено во „Велт...

Нов авиопревозник од јуни ќе лета до Oхрид

Белгискиот авиопревозник “Брисел ерлајнс” од 17-ти јуни оваа година ќе лета до Охрид, велат од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. На нивната официјална...

НАЈПОПУЛАРНИ