7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: февруари 12, 2019

Истражување за бизнис климата: Компаниите бараат намалување на сивата економија

Намалување на сивата економија и корупцијата, воспоставување еднакви правила на игра, ефикасен судски систем и спроведување на договорите, стабилизирање на макроекономското опкружување, транспарентен и...

#SwissEP претприемачот Роланд Симон во Јавна Соба ќе предава за брендинг

Брендинг е главната тема на настанот Кафе со експертот на кој #SwissEP претприемачот Роланд Симон за сите заинтересирани ќе одржи предавање во Јавна Соба...

Децата денес имаат толку обврски што докторите наместо лекови, треба да им препишуваат играње

Децата во денешната модерна доба имаат толку многу обврски, што на докторите им е дозволено како медицински третман да им препишат играње. Сето тоа...

Стартува првата Aкадемија за деца за Storytelling, Animation and Movie Making

По повод стартот на првата Aкадемија за деца за: Storytelling, Animation and Movie Making распишуваме конкурс! Ве покануваме да ни испратите творби од вашите...

Кои се главни пречки за младите да водат бизнис во Македонија?

Каков е амбиентот за младите во Македонија за водење на бизнис, учествувајте во истражувањето и дадете го вашиот придонес во анкетата чија цел има да постави...

Во борбата со климатските промени ќе ни помогнат: вештачки дрвја!

Еден од најдобрите начини да се бориме со климатските промени е да инвестираме во дрвја и растенија. Гранките и лисјата помагаат да се залови...

Заваровалница Триглав сака да основа трет пензиски фонд во Македонија

Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС соопшти дека „Заваровалница Триглав д.д.“ од Република Словенија доставила барање до нив за основање...

Мастер сомелиерот Петар Величковиќ во Скопје ќе едуцира за сортни вина од Балканот

Петар Величковиќ, еден од најентузијастичките мастер сомелиери на Балканот кој е дел од WEST Wine, ќе едуцира за вина кои се застапени во винските...

Канадска компанија за производство на канабис користи измет од риби за да ја намали...

Несекојдневната комбинација од слатководни риби и канабис овозможува развој на огромни плантажи со медицинска марихуана на компанијата Green Relief. Во подземни простории во Онтарио,...

Русија планира накратко да се исклучи од интернет

Русија планира накратко да се исклучи од интернет, како дел од планираната сајбер војна во иднина, јави Би-Би-Си. Тоа значи дека податоците, кои поминуваат меѓу...

НАЈПОПУЛАРНИ