12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: февруари 13, 2019

Докторите во Шкотска сега можат да препишуваат терапија – шетање во природа

Почнувајќи од 5 октомври минатата година докторите во Шетланд, Шкотска, можат на своите пациенти да им препишуваат шетање во природа. Ова веројатно е првата...

Царинските процедури достапни преку курсеви за електронско учење

Следејќи ги трендовите на Европска Унија за дигитализација на секој аспект од царинското работење, Царинската управа денес ги промовираше курсевите за електронско учење преведени...

Никица Мојсоска Блажевски e избрана за главен извршен директор на „Македонија 2025“

Македонија2025 денеска објавува неколку промени во раководниот тим, преоѓајќи во втората деценија постоење како невладина организација фокусирана кон помошта во градењето на посилна нација....

Македонија повторно се најде на “30 под 30” листата на Форбес за 2019 година

На 12 февруари, со отворање на Лондонската Берза магазинот Форбес ја објави листата “30 под 30” за 2019 година за Европа. Оваа година листата...

Хрватската модна компанија Varteks претстави „подвижна продавница“ во посебно опремен автобус

Хрватската модна компанија Varteks денеска претстави концепт на мобилна продажба од посебно опремена „подвижна продавница“, која ќе обиколува помали места и ќе ги продава...

Дизајнерката и филмска продуцентка Анаб Џеин е првиот говорник на Spark.me 2019

Организаторскиот тим на Spark.me, една од најголемите маркетинг конференции во Југоисточна Европа, која е закажана за 25 и 26 мај и по прв пат...

Во Сити Мол поставен полнач за електрични автомобили од ЕВН

Скопје Сити Мол е првиот шопинг центар во Македонија каде што е поставена станица за полнење на електрични и приклучни хибридни возила.. Со поставување на...

Македонија2025 објави повик за стипендирање на десет талентирани студенти

Меѓународната невладина организација Македонија2025 го отвори повикот за прием на апликации во склоп на Фондот за поддршка на талентирани студенти за тековната 2019 година. По успешноста на...

ВИДЕО: Иновативни турбини на ветар без перки

Овие турбини на ветар немаат никакви перки и сепак успеваат да ја претворат силата на ветрот во електрична енергија. Vortex турбините без перки создаваат...

На 20 февруари официјално претставување на Самсунг телефонот на преклоп

Кон крајот на ноември, Самсунг го најави својот мобилен телефон на преклоп, а овие дена и официјално е потврдено дека на 20 февруари на...

НАЈПОПУЛАРНИ