12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: февруари 14, 2019

Tip of the Week – Доверба

„Довербата се гради со години, но можете да ја изгубите за само еден час/ден” – ова ми го кажа Загорка, мојата класна уште кога...

Forbes го стави младиот хрватски претприeмач Иван Мрвош на листата „30 помлади од 30...

Младиот хрватски претприемач Иван Мрвош доби уште едно големо признание за својата работа. Угледниот магазин Forbes го стави Мрвош на својата листа со 30...

ВИДЕО: Овие безбедносни појаси на надувување ги прават автомобилите побезбедни при судир

Безбедносните појаси на надувување на Ford можат да спасат многу животи. Појасите се комбинација од обичен безбедносен појас и воздушни перничиња и се активираат...

Швеѓаните можат да земат шест месеци отсуство од работа за да основаат свој бизнис

Жителите на Шведска сега можат да земат шест месеци отсуство од работа за да стартуваат сопствен бизнис, а ако не оди се според планот,...

Светската здравствена организација бара ограничување на гласноста на смартфоните

Музичките интереси на миленијалците го загрозуваат нивниот слух затоа што не постои ограничување за опасно високите нивоа на бучава кои доаѓаат од нивните уреди,...

Rimac Automobili доби нов извршен директор кој доаѓа од престижна компанија

Новиот извршен директор на Rimac Automobili е Тим Ричардсон. Како што истакнуваат од Rimac Automobili, тој има повеќегодишно иксуство и веќе се преселил во...

Во овој српски ресторан следува казна ако гледате во телефонот

Сопственичката на еден ресторан од Шабац, Србија, осмисли неколку начини со помош на кои на гостите наместо во виртуелниот, ќе живеат во реалниот свет....

Уште еден италијански град ви плаќа за да се преселите таму

Откако неодамна пишувавме за бесплатен престој во Италија, еве и нова причина за преселување во земјата на пицата, тестенините, модата и што уште не....

Самсунг ја претстави најновата “QLED“ серија на телевизори за 2019 година на Форумот Самсунг...

Компанијата Самсунг (Samsung Electronics Co.) ја претстави најновата “QLED“ серија на телевизори на Форумот Самсунг Европа, одржан во Конгресниот центар “Алфандега Порто“ во Порто,...

КД Фондови станa дел од Generali Групацијата

После постоење на повеќе од четвртина век, КД Фондови станува дел од меѓународната групација Generali. Со основањето на првиот словенечки инвестициски фонд – Galileo,...

НАЈПОПУЛАРНИ