18.5 C
Skopje
четврток, октомври 1, 2020

Дневни Архиви: февруари 19, 2019

Ворен Бафет вели дека една одлука ги разликува успешните луѓе од сите останати- со...

Ворен Бафет знае како да носи паметни одлуки. Една од тие одлуки е да каже НЕ речиси на се. Друга е да ги вработи...

ВИДЕО: Икеа направи завеси кои ќе го прочистуваат воздухот

ИКЕА наскоро ќе почне да ги продава своите завеси кои го прочистуваат воздухот благодарение на површината обложена со минeрали кои ги разложуваат најчестите загадувачи....

Lonely Planet: Шри Ланка е најдобрата дестинација за 2019 година!

Најпознатиот туристички водич во светот Lonely Planet ја прогласи Шри Ланка за број еден земја во светот која треба да се посети во 2019...

Поевтин роаминг меѓу Република Северна Македонија и Република Грција

Поевтин роаминг меѓу Република Северна Македонија и Република Грција, а во делот на податочниот сообраќај уште во летната сезона, најавија денеска ресорните министри на...

Македонскиот PowerAD од Струмица е селектиран во групата на 50 напредни старт-ап бизниси од...

Македонскиот иновативен бизнис PowerAD од Струмица е селектиран во групата на 50 напредни конкурентни старт-ап бизниси од целиот свет на форумот на најголеми приватни...

Нина Николиќ за „Бизнис Регулатива“: Законодавството е круто за оние кои сакаат да инвестираат...

  Интервју со Нина Николиќ за www.biznisregulativa.mk, која долги години е дел од стартап сцената во Македонија и вклучена во повеќе иницијатива како Womenpreneurs...

НАСА: Земјата денес е позелена отколку што била пред 20 години!

Кога размислуваме за нашата планета и за климатските промени изминатите декади, сигурно ќе се загрижиме поради негативните ефекти на климатското затоплување, но има и...

Која земја од Европската унија има најниска, а која највисока минимална плата?

Европската фондација за подобрување на работните услови и условите за живот објави споредба на минималните плати во ЕУ. Најголема минимална плата на почетокот на...

Првата генерација програмери на апликации од Семос Едукација започнаа успешни кариери

Првата генерација од 15 студенти на единствената iOS академија во Македонија која два пати годишно се организира од страна на Семос Едукација и Codewell,...

Ова се компаниите кои добија награди од Стопанската Комора на Македонија

Стопанската комора на Македонија го прослави 97-от роденден и ги доделите награди на најуспешните компании и бизнисмени за изминатата година Фармацевтската компанија Алкалоид ја доби наградата на...

НАЈПОПУЛАРНИ