7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: февруари 21, 2019

Научниците докажаа дека мрзеливите луѓе честопати се попаметни, поуспешни и имаат подобра работа

Ако зборуваме искрено, мрзеливите луѓе имаат лоша репутација, особено затоа што некои од најуспешните милијардери во светот оставаат впечаток дека се чиста спротивност на...

ВИДЕО: Овие автомобилски тркала се неуништливи

Овиe тркала може да возат по секаков терен, по некои од најлошите површини за возење. Компанијата Michelin одново го измисли тркалото. Со цел да...

ВИДЕО: Седиштето SkyDeck ќе овозможи спектакуларен поглед од авионите

Компанијата за производство на авиони Windspeed Technologies дизајнираше платформа со форма на меурче која се поставува на горниот дел на авионите и е нова...

Националниот парк „Маврово” доби мобилна апликација

Дигитални алатки во угостителството и туризмот, за резеревација на туристички водич, како и мобилна апликација за Националниот парк „Маврово" беа промовирани денеска во Скопје...

“Алкалоид” потпиша меморандум за практиканство со Технолошко-металуршки и Медицински факултет

Со цел да се поттикне развојот на креативноста кај студентите, нивното лично и професионално профилирање како и подготвеноста за соочување со идни професионални предизвици...

Резултати од работењето на Македонски Телеком за 2018 година

Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето во 2018 година. Приходите од продажба на крајот од 2018 година бележат зголемување за 2 отсто, зголемена...

Samsung го претстави смартфонот на преклоп Galaxy Fold

По повод прославата на десетгодишнината од лансирањето на првиот Galaxy S уред компанијата Samsung Electronics воведе нова линија врвни паметни телефони Galaxy S10 и...

Претставен новиот Закон за инспекциски надзор – инспекторите прво ќе опоменуваат, па ќе казнуваат

Платите на инспекторите да бидат зголемени за 10 проценти на почетокот на следната година и да достигнат зголемување од 30 проценти во 2022 година....

Асоцијација Макам-транс повторно отвори повик за надградба на постоечка веб страница

Асоцијација Макам-транс повторно отвора повик за добивање на понуди за надградба на постоечка веб страница (www.makamtrans.org.mk). Ова ќе овозможи членките на асоцијацијата да поставуваат прашања,...

Пет евтини смартфони кои би можеле пријатно да не изненадат годинава

Секоја година разни светски производители на пазарот пласираат десетици нови модели паметни телефони. Според моменталните најави, ова се пет модели на кои секако треба...

НАЈПОПУЛАРНИ