7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: февруари 22, 2019

Најавена прославата за 95 години СКОПСКО 

На годинешната Златна Бубамара Неизоставен дел од најновото издание на популарното шоу „Златна Бубамара“ беше и еден од најпознатите домашни брендови – СКОПСКО, кој оваа...

Поради страв од Брегзит без договор, компаниите отвораат нови магацини и прават залихи во...

Можното излегување на Британија од Европската унија без договор, односно т.н. тврд Брегзит, наведе неколку компании да почнат со подготовки за евентуалните пореметувања кои...

Pinterest излегува на берза

Pinterest излегува на берза. Wall Street Journal пишува дека платформата ги предала документите во Комисијата за хартии од вредност и берзи за ИПО (иницијална...

Компактни спортски автомобили во врвна форма: новиот Audi TT RS Coupé и новиот...

Audi Sport го прикажа врвниот модел на серијата TT. Со уште подинамичен изглед, новиот TT RS со сигурност покажува што има да понуди. Неговиот...

Илон Маск: Автомобилите на Teslа годинава ќе станат целосно автономни!

Автомобилите на Teslа уште годинава ќе можат сами да ги земат своите сопственици од паркинг и да ги одведат до саканата дестинација. Тоа ќе...

Овие вештини ќе ви обезбедат подобра работа во 2019 година

Постојаното усовршување и усвојувањето нови вештини е најдобриот начин да напредувате во работата која ја вршите или да дојдете до перспективни и добро платени...

SpaceX лансираше ракета со првото израелско роботизирано летало – крајната дестинација е Месечината

Ракетата Falcon 9 на компанијата SpaceX беше лансирана вчеравечер од Флорида носејќи го првото израелско летало во мисија на Месечината, која ако успее, ќе...

YouTube има проблеми со педофилија – дел од огласувачите ги повлекоа огласите

Пред две години дел од најголемите огласувачи на YouTube ги повлекоа огласите затоа што нивните огласи се прикажуваа покрај проблематични содржини како што се...

Српски технолози направија апликација која спречува појава на зависност од телефоните кај децата

На децата во најрана возраст најмногу внимание им привлекуваат звуците и светлата, поради што подоцна лесно стануваат зависни од употреба на паметни телефони, компјутери...

Трамп ќе формира вселенска војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во Тркалезната соба во Белата куќа ја потпиша директивата Space Policy Directive-4, со која му се заповеда на Пентагон...

НАЈПОПУЛАРНИ