25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: март 2, 2019

Helen Doron Educational Group е прогласена за најдобра франшиза за деца и едукација во...

Франшизата Helen Doron Educational Group на глобално ниво е прогласена за најдобра франшиза за деца и едукација од страна на престижниот Global Franchise Magazine...

Хрватски научници открија антибиотик за лекување болнички инфекции. Лекот е на пат кон САД!

Лекот ќе може да се користи откако ќе добие одобрување од европските институции, за што процедурата е во тек Триесет години од откривањето на Сумамед,...

Научници открија уште една тајна на Марс

Научниците со години се трудат да откријат дали на површината на Марс или под неа има траги кои би дале одговор на прашањето дали...

Ова е најдобриот женски автомобил!

Новинари од 27 земји го избраа најдобриот женски автомобил на светот, а тоа е Волво Икс-це 40. Од 396 возила произведени 2018 година, шесте...

Науката докажа дека жените можат да напредуваат на работното место ако си помагаат едни...

Изгледа дека идејата жените да си помагаат едни на други е многу повеќе од  лекција која ви ја предавал некој професор. Едно ново истражување...

Македонската апликација PowerAD која направи бум во Истанбул, почнуваат да ја користат компании во...

Македонската иновативна компанија PowerAD од Струмица беше селектирана во групата на 50 напредни конкурентни стартап бизниси од целиот свет на Светскиот инвестициски форум на...

Во Барселона претставен автономен брод кој ќе се справува со загадувањето

Барселона е центар на збиднувања во мобилната индустрија додека на Светскиот мобилен конгрес се претставуваат паметни телефони, часовници, таблети како и други уреди и...

Во Струмица отворена пекарница за реинтегрирација на лица од заедницата „Покров“

Здружението на граѓани „Избор“ во Струмица отвори пекарница што ќе функционира како социјално претпријатие. Се работи за пекарницата „Бејгел“, каде што ќе се реинтегрираат лицата...

НАЈПОПУЛАРНИ