30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: март 12, 2019

Вештачка интелигенција дизајнираше фустан

Кога пред речиси 100 години Коко Шанел го дизајнираше својот прв мал црн фустан, жените ширум светот се одушевија од безвременскиот, едноставен и елегантен...

„Women in Digital“: Еволуцијата на менталниот склоп е клучна за дигитализацијата во бизнисот

   Во организација на телекомуникациската компанија Вип, денеска се одржа втората годишна конференција „Жената во дигиталната ера“ („Women in Digital vol.2“). Под темата „Дигитална трансформација: Техничка...

Apple ќе ја претстави својата нова телевизиска услуга на 25 март

Компанијата Apple потврди дека на 25 март ќе одржи настан на кој ќе ја претстави својата нова телевизиска услуга и Apple News претплатничката услуга....

Шведски Диаверум влезе на македонскиот пазар на дијализа

 Инвестиции во дополнително унапредување на медицинската услуга, едукација на стручен персонал и на пациентите и примена на најсовремената медицинска пракса во областа на третманот...

Британската влада инвестира 10 милиони фунти во „Училишта на 21-от век“

Британската влада инвестира 10 милиони фунти за да обучи еден милион ученици на Западниот Балкан со вештини за иднината Денеска, на 30-от роденден на глобалната...

Климатските промени ќе ја сменат бојата на океаните

Климатските промени до крајот на 21 век најверојатно ќе влијаат на војата на половина од океаните на Земјата, предвидува истражувањето на Институтот за технологија...

Кина го гради најмоќниот систем за препознавање лице во светот

Кина има за цел да го создаде најмоќниот систем за преознавање лице на светот и тоа сака да го постигне преку проект кој го...

Израелските компании заинтересирани за македонските компании – корисници на ФИТР

Фондот за иновации и технолошки развој во соработка со амбасадата на Израел во РСМ, денеска организираше средба меѓу израелски инвеститори и македонски компании –...

Град Скопје го објави повикот за субвенции за велосипеди

Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје да користат велосипеди, распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните...

 Не мора повеќе да инсталирате, „Скајп“ доби веб верзија

Популарната Мајкрософт програма доби своја веб верзија. Корисниците на „Хром“ и „Еџ“ веќе не мора да инсталираат „Скајп“ за да можат да се допишуваат...

НАЈПОПУЛАРНИ