25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: март 14, 2019

Tip of the Week- Што не нѐ прави лидер?

  Едноставното прашање, што го прави лидерот лидер, ги збунува и најдобрите умови кои се занимаваат со таа тематика. Напишани се многу книги, но и...

Да се надминат законските и институционалните бариери за да се реши проблемот со отпадот

Проектот на УСАИД - Партнерство за подобра бизнис регулатива отвори дебата посветена на рециклирањето на отпадот, со посебен акцент на текстилниот отпад и законските...

Обединетото Кралство се бори со отпадот од храна со фрижидери поставени по улиците

Овие заеднички фрижидери ќе помогнат да се реши проблемот со отпадот од храна. Рестораните, супермаркетите и домаќинствата во Обединетото Кралство го донираат вишокот храна....

Фантастична фотографија од Марс во 360 степени

Роверот Opportunity на НАСА слета на Марс на почетокот на 2004 година, а планираната мисија која требаше да трае три месеци де продолжи на...

Петрунија го освојува светот!

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска е распродаден за кино дистрибуција на 28 територии низ целиот свет По огромниот успех на македонскиот филм...

Пивото BIP и “Руски Квас” од март на македонскиот пазар

Од март 2019, во Македонија може да се купи познатото пиво од Белградската индустрија на пиво БИП (BIP) како и пијалакот Квас. Во рамки...

Макпрогрес ја поддржа иницијативата за дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите што...

По примерот на компанијата Витаминка од Прилеп и нашата најголема прехранбена индустрија, Макпрогрес Виница, денес на менаџерски состанок донесе одлука да се прифати иницијативата...

Јапонците планираат да ја освојат Месечината со помош на Toyotа

Освојувањето на Месечината е желба на многумина. Откако Кинезите ја покорија темната страна на Месечината, а американскиот претседател го најави враќањето на Американците на...

Општина Кисела Вода и „Технолаб“ изработија катастар на загадувачи

Општина Кисела Вода во соработка со „Технолаб“ ДОО Скопје изготви катастар на загадувачи кој ги содржи потребните податоци за деловните субјекти, кои ја загрозуваат...

Предизвикот #TrashTag ги натера луѓето од целиот свет да собираат ѓубре

Предизвикот #trashtag се состои од правење фотографии од места кои се загадени и преполни со отпад пред и по чистењето. Тој што ја прави...

НАЈПОПУЛАРНИ