11 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: март 22, 2019

Ново истражување покажа дека човечкиот мозок станува полнолетен на 30 години

Човечкиот мозок станува полнолетен дури на 30 години, односно созрева побавно, тврдат научници од универзитетите Оксфорд и Кембриџ. Преминот на мозокот од детство во...

Volvo сака да не научи да возиме подобро и да спаси што повеќе човечки...

Во текот на идните две години Volvo сака да вгради напредна технологија во своите автомобили која би требало да ја зголеми безбедноста за сите...

Хонгконг гради вештачки остров вреден 80 милијарди долари

Владата на Хонгконг откри дека планира да инвестира речиси 80 милијарди долари во инфраструктурен проект кој ќе помогне да се реши проблемот со недостигот...

Како 23-годишно момче со Даунов синдром за неколку години изгради империја

Дали вчера, 21 март, обувте чорапи со луди бои и шари? Ако не, можеби ќе обуете откако ќе ја прочитате оваа приказна. Различноста е...

Објавен националниот конкурс „Иновативно претпријатие на годината“

Фондацијата Претприемачки Сервис за Млади во рамки на проектот „Јакнење на капацитетите на малите и средни претпријатија преку подобрена поддршка за иновации“, финансиран од...

Фантастична иницијатива на Морган Фриман за зачувување на пчелите!

Актерот Морган Фриман со децении го гледаме на филмското платно преку неговите бројни филмски остварувања! Иако неговиот последен подвиг нема да се најде во...

Петто издание на „Од идеја до бизнис“: Code App Level Up: Startup Edition powered...

Од идеја до бизнис: Code App Level Up: Startup Edition powered by Vip После четири успешни изданија, EESTEC LC Skopje ви го најавува и...

Македонскиот стартап МаМаОргана победи на StartUp Europe Awards!

МамаОргана е еден од петте стартапи кои вчера во Романија ги добија наградите за најдобри стартап компании сфокусирани на општествена одговорност. Основачката на оваа...

НАЈПОПУЛАРНИ