18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: март 26, 2019

Huawei ја претстави извонредната HUAWEI P30 серија на настан во Париз 

На ексклузивниот настан денеска во Парискиот конвенциски центар, Huawei Consumer Business Group (BG) ги претстави HUAWEI P30 и HUAWEI P30 Pro. Уредите на HUAWEI...

Татковците во Македонија добиваат право на платено породилно отсуство

Освен деветмесечно породилно отсуство за мајките, татковците ќе добијат еден месец платено отсуство од работа по раѓањето на бебето. Оваа новина е предвидена со...

НАСА ја откажа првата „женска прошетка“ во вселената

НАСА ја откажа првата „женска прошетка“ во вселената во историјата на човештвото и тоа поради навистина неочекувана причина - немале вселенски костими во соодветен...

Ова е првиот робот во светот кој паркира автомобили на паркинг

Ова е првиот робот во светот кој паркира автомобили надвор на паркинг. Овој целосно автоматизиран робот може да паркира автомобили на аеродроми. Најпрвин ја...

Рептил маркети доби меѓународна награда за придонес за развој на претприемништвото во Централна и...

Во периодот од 22 до 24 март 2019 година во Дубровник, Хрватска, се одржа 6-тиот Регионален самит на претприемачи во Централна и Југоисточна Европа....

Јужна Кореја ќе го решава проблемот со загадувањето со создавање вештачки дожд

Загадувањето на воздухот во Јужна Кореја достигна алармантни размери и има барања ситуацијата да се прогласи за национална катастрофа. Во главниот град Сеул луѓето...

Ватикан сака да одлучува за иднината на роботите

Ватикан сигурно не е првото место кое ви паѓа на памет кога ќе помислите на роботите. Но, овој викенд токму во ренесансните палати во...

ССК: Без борба против сивата економија, црно ни се пишува

Сузбивање на неформалната економија во земјава која изнесува над 30 проценти од севкупната економија е главниот предизвик за обезбедување стабилен деловен амбиент и работа...

„Епл” го претстави сопствениот стриминг сервис

Компанијата „Епл” во аудиториумот „Стив Џобс” во Купертино во американската сојузна држава Калифорнија, го претстави сопствениот стриминг сервис „ЕплТВ+”. Претплатата за „ЕплТВ+” изнесува 10 долари...

Скопје ќе добие адреналински парк!

Адреналински парк, кој ќе се состои од една централна куќа и од 14 до 18 станици по кои ќе се стигнува со одење по...

НАЈПОПУЛАРНИ