10 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: март 31, 2019

Само лошите лидери очекуваат од нините вработени постојано да работат

Денес се се смени и сега живееме во свет во кој се ценат идеите, иновациите и решенијата. Додека индустриската револуција не научи да ги...

MIITO е модерна верзија на старото електрично ѓезве

Едно истражување од 2014 година покажа дека доколку енергијата која залудно е потрошена при користење електрично ѓезве во текот на само еден ден се...

Книгата „Becoming” од Мишел Обама објавена на македонски јазик во издание на „Арс Ламина“

втобиографската книга „Becoming“ на Мишел Обама излезе од печат на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Само...

Млада хемичарка измисли пластика која целосно се раствора во вода

Не е тајна дека пластиката е еден од најголемите проблеми за околината. Секоја година произведуваме повеќе од 300 милиони тони пластика, од што половина...

Ова се топ 10 најдобри земји за живот за жените

Иако дебатите за еднаквоста на половите денес се пожестоки од кога било, светот во кој живееме уште не е безбедно место за жените. Само...

Boeing дизајнираше суперсoничен авион со кој од САД до Јапонија ќе се стигнува за...

Компанијата Boeing на конференција во Атланта, САД, го претстави својот прв суперсоничен авион. Станува збор за визија, односно идеја за авионот, со кој патниците...

Huawei до јули ќе претстави паметни очила

Производителите на смартфони се вовлекоа во сечиј џеб и се чини дека би ги купувале нивните уреди од телефони преку часовници до алки. Компанијата...

Огнен Огненоски: бонитетните оценки кои ги нуди БизнисMрежа.мк помагаат во носење правилни бизнис ослуки

Таргет Груп е компанија која постои од 2012 година, формирана од двајца млади луѓе, Огнен Огненоски и Бојан Џиков, кои и покрај тоа што...

Хеликоптерот на НАСА е подготвен за на Марс

Хеликоптерот на НАСА за Марс се покажа подготвен за летање. Леталото тешко 1,8 кг, кое ќе биде лансирано со роверот на Марс на НАСА...

Стапче за дезинфекција ја чисти секоја површина за неколку секунди

Verilux CleanWave Portable UV-C Mini Sanitizing Wand ви помага да не допирате никакви валкани површини со рацете преку дезинфекција и санитација на површините за...

НАЈПОПУЛАРНИ