11 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: април 6, 2019

Основци од Македонија меѓу најдобрите во кодирање во Западен Балкан

Осмоодделенците од училиштето „Блаже Конески“ од Прилеп, Петар Апостолоски, Антонио Барлески и Михаела Наумоска, со нивниот систем за спречување и намалување на последиците од...

Летните олимписки игри во Париз ќе креираат 150.000 работни места?!

Летните олимписки игри во Париз во 2024 година би можеле да ja намалaт невработеноста во Франција, јави дописникот на МИА. Организацискиот комитет на Олимписките игри...

Лувр и „Airbnb“ организираат натпревар: наградата е ноќ под стаклената пирамида

Парискиот музеј Лувр заедно со „Airbnb“ организираат натпревар во кој главната награда е приватна тура низ музејот и ноќ под стаклената пирамида. Натпреварот се организира како дел од...

Од 2021 година се укинува роамингот меѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и...

Цените на услугите во роаминг помеѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ од јули годинава ќе се намалат за 27 отсто, а...

Игра инспирирана од војната во Сараево продадена во повеќе од 4,5 милиони примероци

Стратешката игра This War of Mine продадена е во повеќе од 4,5 милиони примероци откако беше лансирана во 2014 година. Најмногу игри се продадени...

Amazon сака да создаде нов вселенски Интернет со 3.000 сателити

Amazon ет. планира во наредните неколку години да лансира дури 3.000 сателити во ниската Земјина орбита за да создаде нова широкопојасна интернет-мрежа во целиот...

НАЈПОПУЛАРНИ